50. rocznica czarnego czwartku w Gdyni. 17.12.2020 r. Obchody wydarzeń Grudnia ‘70
Kliknij i zobacz interaktywny reportaż!
– 17 grudnia w okolicy przystanku SKM Gdynia-Stocznia, ok. godz. 6:00 rano, ze strony wojska i milicji padły pierwsze strzały do robotników udających się do pracy. Dokładnie pół wieku od tych wydarzeń i komunistycznej zbrodni w Gdyni przypominamy tamte tragiczne chwile.
– Zapraszam do indywidualnego marszu zadumy ulicą Świętojańską, gdzie zaprezentowana została wyjątkowa wystawa, która w sposób symboliczny odwołuje się do historycznych wydarzeń. Ta „gdyńska droga krzyżowa” prowadzi przed Urząd Miasta i pomnik Ofiar Grudnia, do instalacji multimedialnej, przypominającej równocześnie bramę, łuk triumfalny i stoczniową suwnicę. Wyświetlane tam animacje przywrócą na chwilę atmosferę tamtych strasznych dni – mówi portalowi gdynia.pl Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Zobacz, co dzieje się w Gdyni w czwartek, 17.12.2020 r. Przesyłajcie zdjęcia i filmy na adres: [email protected].
•KONIEC RELACJI NA ŻYWO
•18:15
Druga, popołudniowa część czwartkowych uroczystości rozpoczęła się mszą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie przy pomniku Ofiar Grudnia '70 przy Urzędzie Miasta Gdyni odczytany został apel poległych, żołnierze oddali salwę honorową, a pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów i zapalano znicze.
•14:15
Na skwerze Kościuszki w Gdyni można zobaczyć wystawę IPN „Powstanie Grudniowe 1970 roku”.
•12:15
W sali konferencyjnej Hotelu Mercure Gdynia trwa promocja książki „Zbrodnia bez kary. Grudzień ’70 w Gdyni. Przebieg wydarzeń, represje, walka o prawdę, najdłuższy proces III RP” z udziałem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczuka, prezesa IPN dra Jarosława Szarka oraz autorów: dra Piotra Brzezińskiego, Roberta Chrzanowskiego i Anny Nadarzyńskiej-Piszczewiat.

•11:00
Na budynku SKM w Gdyni Wzgórzu Św. Maksymiliana odsłonięto tablicę pamiątkową IPN, poświęconą młodym ofiarom Grudnia ’70, zastrzelonym przez milicję i wojsko w okolicach przystanku SKM:
- Apolinaremu Formeli l. 20,
- Stanisławowi Lewandowskiemu l. 26,
- Jerzemu Skonieczce l. 15,
- Zbigniewowi Wycichowskiemu l. 20,
- Waldemarowi Zajczonce l. 20,
- Januszowi Żebrowskiemu l. 17.

•9:55
O godz. 10:30 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej IPN na budynku SKM w Gdyni Wzgórzu Św. Maksymiliana, poświęconej młodym ofiarom Grudnia ’70, zastrzelonym przez milicję i wojsko w okolicach przystanku SKM.
•9:10
Prezes IPN dr Jarosław Szarek na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach ofiar Grudnia ’70:
- Brunona Drywy,
- Apolinarego Formeli,
- Jana Kałużnego,
- Zygmunta Polito,
- Stanisława Sieradzana,
- Jerzego Skonieczki,
- Zbigniewa Wycichowskiego.
oraz na grobach: Wiesławy Kwiatkowskiej i Adama Gotnera.

•8:00
O godz. 8:50 prezes IPN dr Jarosław Szarek złoży kwiaty i zapali znicze na grobach ofiar Grudnia ’70 na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.
•7:00
Prezydent Andrzej Duda złożył znicz przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku.

•6:40
Trwa przejazd prezydenta RP Andrzeja Dudy do Gdańska. Tam złoży znicz przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.
•6:30
– Jestem wdzięczny wszystkim, którzy 50 lat temu szli tą ulica, wszystkim, którzy 50 lat temu protestowali, cierpieli, jestem wdzięczny za to, że moja córka mogła urodzić się w wolnym kraju, jest to ich wielka zasługa. Cześć i pamięć Bohaterom! – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

•6:25
– Stoczniowcy szli na poranną zmianę, wezwani do pracy. W tym miejscu, na tym moście – mówił w Gdyni Andrzej Duda, prezydent RP. – Czekały na nich czołgi i uzbrojeni żołnierze. I niespodziewanie otworzyli do nich ogień. To jedno z najbardziej symbolicznych i najtragiczniejszych wydarzeń całego okresu rządów komunistycznych w Polsce.
– Grudzień '70 ma historycznie charakter przełomowy. Ci ludzie szli do pracy, nie uczestniczyli w manifestacji. Nie przyszli tutaj z zamiarem przeciwstawienia się czemukolwiek, po prostu szli wykonać swoją codzienną pracę, zarobić na chleb dla swoich najbliższych. I zginęli.

Przemyslaw Swiderski
•6:19
Prezydent Andrzej Duda złożył znicz przed tablicą upamiętniającą wydarzenia z dnia 17.12.1970 r.
•6:13
Wieńce przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 złożyli już m.in.: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Henryka Krzywonos, poseł Marcin Horała.
•6:09
Przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni składane są wieńce. Jako pierwszy wieniec złożył prezydent RP Andrzej Duda.
•6:00
Na miejsce uroczystości przybył prezydent RP Andrzej Duda. Trwa modlitwa bpa Wiesława Szlachetki.

50. rocznica czarnego czwartku 1970 r. w Gdyni
Nad ranem, 17 grudnia 1970 r. przy stacji SKM Gdynia Stocznia wojsko otworzyło ogień do zmierzających do pracy stoczniowców. W wyniku masakry na całym Wybrzeżu zamordowane zostały 44 osoby. Tylko w Gdyni zastrzelono aż 18 robotników.
Cały program wydarzeń można znaleźć TUTAJ.
Prof. Mirosław Golon: Być może nigdy wszystkiego o Grudniu 7...
Koncerty ku czci ofiar oraz apel pamięci. 16.12.2020 r. Obch...
Jak wyglądał Grudzień 70 w Gdańsku? Fotograficzny zapis wyda...
Odwiedź nas na Facebooku!
