500 plus skomplikowane dla rodziców samotnie wychowujących dzieci?
Otrzymanie świadczenia Rodzina 500 plus zostało utrudnione dla rodziców samotnie wychowujących dzieci z końcem 2017 roku. Wówczas rząd dokonał zmian w ustawie o 500 plus w związku z fałszywi deklaracjami osób samotnych z dziećmi, które ukrywały informację bycia w nieformalnych związkach, co pozwalało nie wliczać do wniosku dochodów partnera lub partnerki.
Jakie zatem samotnie wychowujący dziecko rodzic musi spełnić kryteria by otrzymać 500 plus?
- kryterium dochodowe - 800 złotych na jedną osobę w rodzinie,
- posiadać zasądzoną decyzję o przyznaniu alimentów.
To jednak nie wszystkie istotne kryteria.
CZYTAJCIE KONIECZNIE
PROGRAM RODZINA 500 PLUS: NOWE KRYTERIUM DOCHODOWE W 2019 ROKU
Warto wspomnieć o sytuacji z końca 2018 roku, gdy "Gazeta Wyborcza" pisała, że ministerstwo wydało zalecenie gminom, aby świadczenia 500 plus nie wypłacać samotnym matkom bez zasądzonych alimentów nie tylko na pierwsze, ale i na kolejne dzieci.
Warto w tym miejscu przypomnieć jedną z sądowych spraw, którą wygrała jedna z wielodzietnych matek, w której Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że:
"O ile wymóg sądowych alimentów można zrozumieć przy wypłacie pieniędzy na pierwsze dziecko, gdzie mają znaczenie dochody rodziny, o tyle przy drugim i kolejnym dziecku dodatkowe kryterium związane z alimentami nie ma prawa obowiązywać". - pisała wówczas "GW".
Mimo takiej decyzji sądu, Ministerstwo Pracy, zdecydowało, że wyrok obowiązuje tylko w jednej, przegranej sprawie, a kryteria przyznawania 500 plus dla osób samotnie wychowujących dzieci nie ulegają zmianie i decyzja o alimentach jest od nich wymagana.
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ, JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
Samotnie wychowujący rodzice a 500 plus
Eksperci twierdzą, że to dyskryminacja niepełnych rodzin. I o ile kryterium dochodowe wypłacania 500 plus przy pierwszym dziecku jest zasadne, tak odmawianie świadczenia na drugie oraz kolejne dziecko z racji na brak posiadania sądowych alimentów jest absurdalne.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ
Zmiany w świadczeniach 500 Plus