– Potrzeby placówek zdrowotnej są nieustające, dlatego staramy się zaspakajać ich potrzeby zarówno z budżetu wojewódzkiego oraz korzystając z funduszy europejskich – mówi marszałek Woźniak.
Jednym z największych priorytetów z przeznaczonych pieniędzy jest zakup nowoczesnego robota chirurgicznego da Vinci, który miałby trafić na do Wojewódzkiego Centrum Onkologii im. Marii Składowskiej-Curie w Poznaniu. Dlaczego planowany jest zakup?
– W wielu krajach europejskich, czy też w USA chirurgia robotowa wchodzi dynamicznie do medycyny. W Polsce to dopiero początki, ale daje ona bardzo dużo korzyści. Plusem jest wysoka precyzja oraz mniejsza inwazyjność, co przełoży się na mniejszą liczbę powikłań – wyjaśnia Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii. - Z pewnością nacięcia chirurgiczne są mniejsze niż w standardowej operacji. Robot jest sterowany za pomocą specjalnej konsoli, dzięki czemu ręka nie drży. Jednak posługiwać się nim może tylko specjalistyczna kadra - dodaje.
Z pomocą robota rocznie miałoby być wykonywanych około 500 zabiegów. Poddać się nim mogą pacjenci cierpiący m.in. na: nowotwór prostaty, szyi, głowy, czy też dolnego odcinka pokarmowego. Będzie on również wykorzystywany do operacji ginekologicznych. Koszt takiego robota to 13,8 mln złotych, z czego Wielkopolski Urząd Marszałkowski dofinansował projekt w wysokości 11,7 mln zł.
Lekarze wypowiadają klauzule. Szpitale mają problemy - zobacz wideo:
źródło: Agencja Informacyjna Polska Press/x-news.pl.
Inną z ważnych inwestycji to utworzenie oddziału onkologicznego „jednego dnia”, w którym pacjent ma przebywać 24 godziny. Taka placówka wraz z całym wyposażeniem ma powstać w zmodernizowanym szpitalu w Ludwikowie, dodatkowo potrzebny sprzęt medyczny do prowadzenia oddziału otrzymają szpitale w Chodzieży oraz Poznaniu. Na ten cel przeznaczono ponad 10 mln złotych.
Wojewódzkie Szpitale Zespolone w Koninie i Kaliszu zakupią sprzęt medyczny, który poprawi jakość i efektywność świadczeń medycznych oraz pozwoli na wprowadzenie nowoczesnych metod leczenia. Planowane zakupy są niezbędne dla wsparcia diagnostyki i leczenia chorób będących m.in. główną przyczyną dezaktywacji zawodowej. W tym przypadku przyznano dofinansowanie odpowiednio w wysokości 4,5 oraz 2,6 mln złotych.