78 lat temu Armia Czerwona zajęła niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Niemcy zamordowali tam ponad milion osób

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
78 lat temu wyzwolono niemiecki obóz zagłady Auschwitz.
78 lat temu wyzwolono niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Fot: Adam Wojnar/Polska Press
27 stycznia 1945 r., kiedy wojna powoli zmierzała ku końcowi, żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. - w tym pół tysiąca dzieci - byli skrajnie wycieńczeni, a sowietów witali jako wyzwolicieli. Nie wiedzieli wtedy jeszcze jednak, że - jak powiedział rotmistrz Witold Pilecki - "Auschwitz to była igraszka" w porównaniu do komunistycznych przesłuchań, które miały miejsce po zakończeniu II wojny światowej.

Niemcy rozpoczęli przygotowania do likwidacji Auschwitz już w sierpniu 1944 r. Więźniów sukcesywnie wywozili w głąb Rzeszy, a do połowy stycznia 1945 r. wyekspediowali ok. 65 tys. osób, w tym niemal wszystkich Polaków, Rosjan i Czechów. Niemcy nie zważali na to, że Sowieci osiągają postępy zbliżając się do obozu koncentracyjnego. W dalszym ciągu mordowali Żydów, Polaków i przedstawicieli wielu innych narodowości, a komory gazowej po raz ostatni użyli w listopadzie 1944 r.

Palili dokumenty i zacierali ślady zbrodni

Niemcy starali się dołożyć wszelkich starań, aby zniszczyć jakiekolwiek dowody dokumentujące zbrodnie, jakich dopuścili się w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Pod koniec 1944 r. palili dokumenty i zacierali świadectwa zbrodni: zasypywali doły z ludzkimi prochami, rozebrali do fundamentów krematorium IV i przygotowali do wysadzenia pozostałe trzy. Zniszczyli je tuż przed opuszczeniem obozu.

17 stycznia 1945 r. odbył się w KL Auschwitz ostatni apel. Stanęło do niego 67 tys. 12 więźniarek i więźniów, w tym w obozie Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau 31 tys. 894, a w podobozach 35 tys. 118 osób.

Ostateczna likwidacja obozu i wykańczające "marsze śmierci"

Ostateczną likwidację obozu Niemcy zaczęli, gdy ruszyła ofensywa sowiecka. Nawet wtedy, gdy losy miejsca w którym z zimną krwią pozbawiono życia ponad milion ludzi, nie zakończyło się niemieckie okrucieństwo. Naziści rozpoczęli ewakuację więźniów "marszami śmierci", podczas których wiele osób umierało z wyczerpania i głodu, a każda próba oporu kończyła się otworzeniem ognia przez niemieckich strażników. Z obozu macierzystego Auschwitz I oraz podobozów wyprowadzili 58 tys. osób.

Piesze kolumny docierały głównie do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, skąd otwartymi wagonami transportowano ich do obozów w głębi Rzeszy. Podczas akcji zginęło co najmniej 9 tys. więźniów.

Esesmani chcieli zgładzić pozostałych więźniów

W Auschwitz i Birkenau zostało ok. 9 tys. więźniów, w tym ok. 500 dzieci. Esesmani uznali, że nie nadają się do pieszej ewakuacji i zamierzali ich zgładzić. Zdążyli zabić ok. 700 z nich.

26 stycznia obóz opuściła większość załogi. Więźniowie, nie zważając na ostrzeliwujących ich ostatnich wartowników, szukali żywności i odzieży. Wielu zginęło od niemieckich kul, a Inni umierali z powodu zjedzenia zbyt dużych ilości żywności. Część więźniów, głównie personelu szpitali obozowych, podjęła próbę samoorganizacji życia obozowego i pomocy obłożnie chorym. Nieśli w ten sposób bezinteresowną pomoc innym, często narażając własne życie.

Kto otrzymał rozkaz wyzwolenia obozu Auschwitz?

Historyk Andrzej Strzelecki wspominał, że rozkaz zajęcia Oświęcimia otrzymała 60. Armia I Frontu Ukraińskiego, która nacierała lewym brzegiem Wisły od strony Krakowa w kierunku Górnego Śląska. Celem było częściowe okrążenie Niemców i zmuszenie do wycofania się z niezwykle ważnego regionu przemysłowego.

26 stycznia czerwonoarmiści przekroczyli Wisłę. Dzień później zwiadowcy 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty przed południem weszli do podobozu Monowitz. W południe dotarli do centrum Oświęcimia, a krótko potem skierowali się w rejon obozu macierzystego Auschwitz I i obozu Auschwitz II-Birkenau. Przy pierwszym napotkali na opór wycofujących się Niemców, który przełamali. Obozy zajęli ok. godz. 15.

W walkach z Niemcami w rejonie Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau, podobozu Monowitz i miasta Oświęcim zginęło 231 żołnierzy Armii Czerwonej. 66 zginęło w strefie obozowej.

Ilu więźniów doczekało się oswobodzenia?

W Auschwitz, Birkenau i Monowitz oswobodzenia doczekało łącznie ok. 7 tys. więźniów. Armia Czerwona uwolniła też pół tysiąca więźniów w podobozach w Starej Kuźni, Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie.

Zdaniem historyków Muzeum Auschwitz, Armia Czerwona nie była w stanie wcześniej dotrzeć do Auschwitz, gdyż bliższe informacje o obozie otrzymała dopiero po zajęciu Krakowa, 18 stycznia.

Część byłych więźniów po uwolnieniu wróciła do domów. Pozostali zostali umieszczeni w szpitalach zorganizowanych w byłych już obozach przez sowieckie wojskowe służby medyczne oraz mieszkańców Oświęcimia i okolicy. Leczonych w nich było ponad 4,5 tys. byłych więźniów z ponad 20 krajów, w większości Żydów. Wśród nich było ponad 200 dzieci. Chorzy znajdowali gościnę w prywatnych domach. Większość byłych więźniów opuściła szpitale w ciągu trzech-czterech miesięcy po uwolnieniu.

O historii trzeba pamiętać i mówić

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

O historii trzeba pamiętać i przekazywać ją w sposób zgodny z faktami i rzeczywistymi wydarzeniami. "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości" - powiedział marszałek Józef Piłsudski, a jego słowa są aktualne do dziś.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródła: i.pl/PAP

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan Borowy
Jakoś tak wyszło, że na uroczystość - zdobycia, wyzwolenia, zajęcia - obojętnie jak zwać - nie zaproszono nikogo z ambasady radzieckiej. IPN bez trudu udowodni, że obóz zajęli Amerykanie. Jeżeli nie fizycznie to na pewno duchowo.
J
Jan Borowy
27 stycznia, 10:54, Gość:

Rosjanie przejęli Auschtwitz, a nie wyzwolili.

Pamiętamy, że po przejęciu obozu zagłady bestialscy rosjanie więzili tam Polaków.

Siedzieli tam niemieccy jeńcy niemieccy oraz Ślązacy uznani za Niemców. Prawda jest taka, że wielu Ślązakom niemieckość, która latami przed Wojną pasowała szybko wywietrzała i ogłaszali się Polakami co najmniej od Piasta Kołodzieja. Niezbyt im to pomogło - Niemcy zostawili bogate archiwum, także polityczno-policyjne. Przebywali też Niemcy czekający na deportację do Niemiec. Była więźniarka, która w latach sześćdziesiątych pracowała w Auschwitz jako przewodniczka opowiadała o niekończących się wizytacjach obozu przez najprzeróżniejsze komisje Czerwonego Krzyża, które sprawdzały warunki przebywania tam Niemców. Czy mają koce, ciepłą wodę, jedzenie itp. Opowiadała o tym na tle fotografii przedstawiających warunki życia obozowego KL Auschwitz - stosy zwłok, wynędzniali, zagłodzeni ludzie o otępiałym spojrzeniu.

Komendantem obozu w Świętochłowicach był Salomon Morel - oryginalna pisownia: סלומון מורל. Izrael odmówił jego deportacji. Ostatecznie - żydów nie mordował.

~Gość myli się twierdząc, że ACz nie wyzwoliła Auschwitz tylko go zajęła. Uwolnieni z obozu ludzie byli innego zdania. Chyba, że ~Gość dysponuje sprawdzalnymi danymi, że wśród uwolnionych byli tacy, którzy później z powrotem trafili w charakterze więźniów. Nawet jeżeli to już nie do Oświęcimia (taka nazwa obowiązywała zamiennie z Auschwitz) tylko do innych obozów - Świętochłowic czy Jaworzna. W Izraelu w wielu rodzinach do dziś pokutuje przeświadczenie, że gdyby nie Powstanie Warszawskie, które zatrzymało na pięć miesięcy radziecką ofensywę to obóz zostałby wyzwolony wcześniej i tysiącom ludzi uratowało by to życie. Schetyna jako minister obwieścił był, że Front Ukraiński, który zdobył Auschwitz nosił tę nazwę, bo służyli tam Ukraińcy. Na szczęście dla siebie nie dodał, że 100 Dywizja Strzelecka nosiła miano Lwowskiej, bo byli w niej lwowskie baciary.

J
Janusz I
Wpuszczali z biało-czerwonymi flagami na drzewcach czy na plastikowych rurkach?
G
Gość
Rosjanie przejęli Auschtwitz, a nie wyzwolili.

Pamiętamy, że po przejęciu obozu zagłady bestialscy rosjanie więzili tam Polaków.
O
Onuca Putina
Brawo I.PL! Juz myslalem ze ten oboz to ukraincy z UPA i SS-Galizien wyzwolili!
Wróć na i.pl Portal i.pl