78. rocznica oswobodzenia obozu Auschwitz. Oddano hołd ofiarom pod Ścianą Straceń

Damian Świderski
Damian Świderski
Zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma i dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu dr hab. Filip Musiał składali kwiaty pod Ścianą Śmierci
Zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma i dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu dr hab. Filip Musiał składali kwiaty pod Ścianą Śmierci Twitter/IPN Kraków
27 stycznia to szczególna data historyczna. W 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Tego dnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po blisko ośmiu dekadach, żyjący więźniowie obozów koncentracyjnych oddali hołd osobom, które straciły życie w Auschwitz. Honorowy patronat nad uroczystościami roztoczył prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystości bez Rosjan

Wieniec od premiera Mateusza Morawieckiego złożył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Uroczystości rozpoczęła msza święta, której przewodniczył bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger.

W uroczystości wzięli udział byli więźniowie, duchowni oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce. Zabrakło przedstawiciela Federacji Rosyjskiej. Z powodu napaści na Ukrainę kraj ten nie został zaproszony.

Rosjanie wyzwolili Auschwitz-Birkenau, a więźniowie witali ich jak bohaterów

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. - w tym pół tysiąca dzieci, witali ich jako wyzwolicieli. Po 78 latach żyjący więźniowie z obozów spotkali się pod Ścianą Straceń. Złożyli pod nią wieniec z biało-niebieskich kwiatów, które zostały ułożone w pasy. Te pasy symbolizują pasiaki, w których na terenie Auschwitz-Birkenau chodzili więźniowie. Na pasiakach widniał czerwony trójkąt z literą „P”. Oznaczał on więźniów politycznych.

Sama Ściana Straceń, która stoi obecnie na terenie dawnego obozu Auschwitz-Birkenau, jest repliką. Prawdziwą zdemontowali Niemcy w lutym 1944 roku. Tu hołd oddają wszystkie oficjalne delegacje.

Prawda o tym, co się wydarzyło za drutami niemieckiego obozu Auschwitz, zbudowanego na obrzeżach Oświęcimia, nie powinna nikogo w żaden sposób dzielić. Ofiara życia tych ludzi, poprzedzona upokorzeniem, odarciem z ludzkiej godności, okrutnym męczeństwem, niech się stanie siłą jednoczącą współczesne społeczeństwo, nie tylko żyjące nad Wisłą. Przekaz o tym nieludzkim świecie adresowany do współczesnego człowieka musi być jasny i jednoznaczny. Z poczucia elementarnej sprawiedliwości, to się należy przede wszystkim tym, którzy tę gehennę przeżyli. Nigdy i nigdzie, a zwłaszcza w ich obecności, nie wolno o tych wydarzeniach kłamać – powiedział w homilii biskup Greger.

Obóz Auschwitz-Birkenau. Co o nim wiemy?

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Co ciekawe i zarazem przerażające komendant obozu Rudolf Hoess, zeznając w charakterze świadka na Międzynarodowym Trybunale Wojskowym w Norymberdze, powiedział, że w obozie zamordowano ponad 2,5 mln ludzi.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło: PAP

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl