82. rocznica niemieckiej zbrodni na Borze. Mieszkańcy Skarżyska pamiętali (ZDJĘCIA)

Mateusz Bolechowski
Od 12 do 14 lutego 1940 roku Niemcy w lesie na Borze zamordowali 360 polskich patriotów, głównie przedstawicieli skarżyskiej inteligencji. W 82 rocznicę tych wydarzeń na zbiorowej mogile delegacje i mieszkańcy składali kwiaty i palili znicze.

Po zajęciu Polski przez Niemców w 1939 roku w Skarżysku - Kamiennej zawiązała się konspiracyjna organizacja Orzeł Biały. W jej działalność włączyło się bardzo wielu mieszkańców, głównie przedstawicieli inteligencji. Pod koniec stycznia 1940 roku do miasta przyjechał specjalny oddział niemiecki, wkrótce rozpoczęły się masowe aresztowania. Więźniów przesłuchiwano i torturowano w budynku Szkoły Podstawowej numer 1. Większość z nich bez procesu skazano na śmierć. Przez trzy dni, od 12 do 14 lutego Polaków wywożono do lasu na Borze i rozstrzeliwano. Łącznie Niemcy zamordowali 360 osób, w tym ojców Franciszkanów z miejscowego klasztoru, wielu harcerzy, urzędników, byłych wojskowych. Wszyscy do dziś spoczywają w zbiorowym grobie w lesie. Po wojnie postawiono tam pomnik, od tego czasu co roku odbywają się tam uroczystości patriotyczne.

W tym roku, ze względu na epidemię, zrezygnowano z uroczystości. W niedzielę przy mogile rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, a delegacje pojedynczo przychodziły składać kwiaty i palić znicze. Zbiorowy grób odwiedziły między innymi delegacje urzędu miasta w Skarżysku - Kamiennej, starostwa, biblioteki publicznej i Muzeum imienia Orła Białego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl