_„Opinie na temat zasięgu ubóstwa w Polsce są bardzo zróżnicowane. Najczęściej zasięg ubóstwa szacowano na poziomie od 26 proc. do 30 proc. oraz od 16 proc. do 20 proc._” Jeśli chodzi o postrzeganie ubóstwa to tutaj nie ma dobrej statystyki. Najlepiej dla całego społeczeństwa byłoby, gdyby takie wartości w ogóle nie istniały. Niepokojący jest jednak inny fakt. Zdecydowana większość Polaków uważa, że w Polsce mamy do czynienia ze zbyt dużymi nierównościami dochodowymi.
Nierówności dochodowe w Polsce a działania Państwa
Respondenci, którzy wzięli udział w badaniu Głównego Instytutu Statystycznego, ale też zwykle obywatele są przekonani, że państwo oraz rządzący nim politycy mają wpływ, a nawet obowiązek reakcji na te pogłębiające się różnice w dochodach Polaków. Według respondentów rządzący mają obowiązek zmniejszanie dysproporcji w tym zakresie i zapewnienia każdemu podstawowego minimum dochodów oraz wsparcia dla ludzi żyjących w ubóstwie.
Jak Państwo miałoby pomóc osobom znajdującym się w stanie ubóstwa?
- pomoc w znalezieniu pracy,
- pielęgnacja osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych,
- zwiększenie dostępności do bezpłatnych usług medycznych,
- pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego osobom starszym
- zasiłki pieniężne.

Ile jest ludzi biednych w Polsce?
Tyko mniej niż 1 proc. osób uważa, że w Polsce nie ma ludzi biednych, tzn. takich, którym m.in. nie starcza pieniędzy na zakup jedzenia, odzieży, opłacenie mieszkania. Co oznacza, że pozostałe 99 proc. jest mniej lub bardziej przekonanych co do tego, że bieda w Polsce istnieje i dotyka osób z naszego otoczenia.
Ubóstwo i nierówności w dochodach: 2015 i 2018
Podobne badanie zostało zrealizowane przez GUS w 2015 roku. Możemy więc bardzo łatwo porównać dane pozyskane 3 lata temu i dziś. Zmiany nie są znaczące, ale możemy zauważyć wahania, jeśli chodzi o kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim zmniejszająca się stopa bezrobocia jest widoczna również w tym zestawieniu. 3 lata temu respondenci wskazywali na „pomoc w znalezieniu pracy osobom bezrobotnym” w tym roku już tylko o „pomoc w znalezieniu pracy”. Pomoc w znalezieniu pracy nie jest już też najważniejszą formą walki z ubóstwem. Zmniejszyło się również znaczenie zasiłków pieniężnych jako skutecznej formy pomocy osobom biednym. Programy, które zostały uruchomione w czasie 3 ostatnich lat zmieniły perspektywę, ale nie poradziły sobie ze zmniejszeniem nierówności.

Ploski: Plama oleju napędowego pojawiła się na rzece Narew
Piękni, młodzi, zadłużeni. Młode pokolenie z miliardami do spłacenia!
POLECAMY: