Abonament RTV 2017. Czy dług może się przedawnić? [ZWOLNIENIA, DŁUGI, DŁUŻNICY]

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Zwolnienie od opłat przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba ukończy 75 lat
Zwolnienie od opłat przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba ukończy 75 lat pixabay
Nie ma abolicji zaległości abonamentowych. Nawet jeśli zyskamy uprawnienia do zwolnienia z płacenia za RTV, dług nam nie przepadnie.

Pan Kazimierz z Włocławka (nazwisko do wiadomości redakcji) 28 czerwca tego roku ukończy 75 lat. - Tym samym zyskam zwolnienie z płacenia abonamentu RTV. Mam jednak zaległości w opłatach. Niestety, tak się złożyło, że nie płacę od ponad roku. Czy z chwilą ukończenia 75 lat stary dług mi się przedawnia czy też muszę uregulować zaległości, by zyskać zwolnienie? Czy jeśli spłacę zaległości, to zwolnienie nastąpi automatycznie? - dopytuje się nasz prenumerator od ponad dwudziestu lat.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

W biurze prasowym Poczty Polskiej wyjaśniają, że zgodnie z Ustawą z 23 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych ( Dz. U. 2015, poz. 1324) obowiązującą od 9 października 2015 roku osoby, które ukończyły 75 lat nie są zobowiązane do składania oświadczenia o spełnianiu warunków do zwolnienia z opłat abonamentowych. Nie muszą też przedstawiać dokumentu potwierdzającego uprawnienie do tego zwolnienia (tj. dowodu osobistego). Zwolnienie od opłat przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba ukończy 75 lat. - Przepisy ustawy nie oznaczają abolicji długów abonamentowych. Abonent, który ukończy 75 lat w czerwcu tego roku, począwszy od 1 lipca br. będzie zwolniony z wnoszenia opłat abonamentowych z tytułu ukończenia 75 lat - zaznaczają w biurze prasowym Poczty Polskiej.

Choć taki abonent zyska zwolnienie z płacenia na publiczne radio i telewizję, jego dług nie przepadnie. Nie będzie się on jednak powiększał.

Jeśli dłużnik nie będzie w stanie spłacić zaległości, może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie ich na raty lub umorzenie.

Zgodnie z art. 10 ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych oraz odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu. Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu abonamentu można skierować do Biura KRRiT na adres: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.

Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko oraz adres abonenta, indywidualny numer identyfikacyjny, okres oraz kwotę zadłużenia. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wyjątkowo trudną sytuację finansową lub przypadek losowy czy szczególne względy społeczne.

Czytaj więcej:Abonament RTV 2017 [CENY, STAWKI, ZWOLNIENIA, OPŁATA AUDIOWIZUALNA]

O złożeniu wniosku do KRRiT abonent winien powiadomić Pocztę Polską S.A., przesyłając informację na adres: Poczta Polska S.A. Centrum Obsługi Finansowej Dział Obsługi Abonentów ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz.

Wszystkim, którzy opłacają abonament RTV, przypominamy, że w tym roku opłaty nie wzrosły. Tak więc za używanie odbiornika radiowego nadal miesięcznie płacimy 7 zł, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego - 22,70 zł miesięcznie. Wszystkie stawki podajemy w infografice.

Płacąc abonament za cały rok z góry zyskamy 10 proc. rabatu. Aby załapać się na tę zniżkę, opłatę należy wnieść do 25 stycznia 2017 roku. - Abonament można zapłacić z góry za dowolną liczbę miesięcy. Warto pamiętać, że im większa liczba miesięcy, za które płacimy od razu, tym większa kwota rabatu, którą otrzymujemy. Zniżki w opłacie abonamentowej obowiązują zarówno przy zapłacie z góry za cały rok, jak i za okres dłuższy niż jeden miesiąc - informują w Krajowej radzie Radiofonii i Telewizji.

Pogoda na dzień (10.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Abonament RTV 2017. Czy dług może się przedawnić? [ZWOLNIENIA, DŁUGI, DŁUŻNICY] - Gazeta Pomorska

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rebata
Nie zostałam poinformowana o zmianie kwoty abonamentowej A płace systematycznie dostałam upomnienie za dwa lata do uregulowania skandal proszę o pomoc w tej sprawie
K
Klient

Jeżeli kiedyś miało się książeczkę abonenta RTV, to na tej podstawie żądają płatności zaległych. Złożenie wniosku, że mogą naliczyć zaległości tylko za 3 lata, nic nie daje, jeżeli się nie wykaże szczególnego powodu, czy sytuacji losowej, wszelkiego rodzaju  odwołania np. typu na stronach internetowych napisane rzekomo przez osoby które znają się prawnie nic nie pomagają, korzystałam z takich pomocy i trzeba zapłacić zaległości z 7 lat bo wejdzie komornik na konto, taka prawda nie ma to znaczenia czy jest ta umowa czy nie............... jak wiele rzeczy w naszym Kraju

     

r
ryszard
Abonament
G
Gość
W dniu 10.01.2017 o 08:42, Janina napisał:

Hahahahaha Czy ktoś podpisywał jakieś umowy z TVP S.A. i zobowiązywał się do płacenia abonamentu?Na jakiej podstawie udowadniane będą zaległości w opłatach?

Błąd! W świetle prawa to nie jest żaden abonament, tylko kolejny podatek jaki nakłada to państwo na każdego kto ma tv lub radio w domu. Dlatego właśnie nie potrzeba żadnej umowy na to. A nazywa się to abonamentem RTV, dla zmylenia podatników. 

p
polak_mały

:D  :D  :D III RP, a może IV RP to państwo bezprawia ???

Jak może egzystować TAKIE "państwo" ??? :(  :(  :(

G
Gość
W dniu 10.01.2017 o 08:42, Janina napisał:

Hahahahaha Czy ktoś podpisywał jakieś umowy z TVP S.A. i zobowiązywał się do płacenia abonamentu?Na jakiej podstawie udowadniane będą zaległości w opłatach?

NIE! ja nie mam żadnej umowy zawartej z TVP S.A. Jak zaproszą na pocztę podpisać umowę to podpiszę, ale muszę zobaczyć paragraf o bezwzględnym EUROPEJSKIM nakazie uiszczania opłat za odbiorniki.

J
Janina

Hahahahaha

 

Czy ktoś podpisywał jakieś umowy z TVP S.A. i zobowiązywał się do płacenia abonamentu?

Na jakiej podstawie udowadniane będą zaległości w opłatach?

Wróć na i.pl Portal i.pl