Abonament RTV zostanie zlikwidowany, bo większość osób go nie płaci. Kto jest zwolniony z abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Opłaty uiszcza się na poczcie
Opłaty uiszcza się na poczcie fot. Polska Press
Abonament RTV. Wiele wskazuje na to, że abonament radiowo-telewizyjny zostanie zlikwidowany, a media publiczne będą finansowane bezpośrednio z budżetu państwa. Za takim rozwiązaniem opowiada się zarówno PiS, jak i opozycja. Aktualnie abonament opłaca jedynie co trzeci zobowiązany.

Abonament radiowo-telewizyjny to nic innego, jak opłata za używanie odbiorników: radia i telewizora. Jego celem jest finansowanie misji publicznej telewizji i radia. Aktualnie opłata wynosi 22,70 zł miesięcznie (7 zł w przypadku samego radia) lub 245,15 zł za cały rok.

Abonament radiowo-telewizyjny od lat wzbudza mnóstwo kontrowersji. Większość osób go nie płaci.

Według ewidencji Poczty Polskiej (która pobiera opłatę) w 2018 roku na 13,5 mln gospodarstw domowych 96 proc. posiada odbiorniki telewizyjne. Ale zarejestrowane odbiorniki miało tylko 6,6 mln (tj. 50 proc.) gospodarstw domowych. Spośród nich 3,6 mln (tj. 55 proc.) abonentów było zwolnionych z wnoszenia opłat. Pozostała część zobowiązanych, czyli ponad 3 mln, powinna terminowo wnosić opłaty, jednak na koniec 2018 roku opłaty uregulowało jedynie niecały milion zobowiązanych (ponad 31%).

W zeszłym roku wpływy z abonamentu wyniosły ponad 777 mln zł. Przy założeniu, że wszystkie gospodarstwa domowe miałyby zarejestrowane odbiorniki rtv oraz wnosiłyby terminowo opłaty, potencjalne wpływy abonamentowe w 2018 roku powinny wynieść nawet 3,2 mld zł netto.

Za ściągalność podatku odpowiada Poczta Polska, która w 2018 r. za realizację umowy z KRRiT pobrała 50 mln zł.

Według wyliczeń „Dziennika Gazety Prawnej”, jeśli abonament zostałby zniesiony, do kieszeni każdego listonosza trafiłoby co miesiąc o 50 zł mniej.

Wiele wskazuje na to, że ten scenariusz jest realny. W przeszłości podejmowano wiele prób, by poprawić ściągalność abonamentu, jednak nie przyniosły one pozytywnych zmian. Teraz już otwarcie mówi się o likwidacji opłaty. Za takim rozwiązaniem jest zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i opozycja. Media publiczne - TVP, Polskie Radio - będą finansowane stałą dotacją bezpośrednio z budżetu państwa.

- Abonament jest w Polsce fikcją - przekonywał w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP Juliusz Braun. - Skoro system poboru abonamentu już nie istnieje, to trzeba sobie zadać pytanie, czy można go zbudować na nowo. Moim zdaniem, nie - przyznał Braun w rozmowie z money.pl.

Według posła PiS i członka RMN Krzysztofa Czabańskiego media publiczne powinny otrzymywać z budżetu państwa 3-3,5 mld zł rocznie (0,2 proc. PKB).

- Media publiczne w kolejnej kadencji - w razie wygranej Prawa i Sprawiedliwości - będą finansowe z budżetu państwa - zapowiedział w środę w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

W tym roku nadawcy publiczni otrzymają 1,26 mld zł rekompensaty abonamentowej (za lata 2018-2019). Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że TVP otrzyma z tej puli 1,12 mld złotych, Polskie Radio 60 mln zł, a stacje regionalne 72,7 mln zł.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV:

Nie wszyscy muszą płacić abonament. Osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są m.in.

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • a także osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl