Mapa wycinki lasów
Mapę, o której ostatnio głośno w internecie, stworzyli członkowie nieformalnej inicjatywy "Lasy i Obywatele", która działa od marca ubiegłego roku. Jak narodził się ten pomysł?
Powstał dzięki lokalnemu doświadczeniu. Lasy Państwowe chciały nam w Szuminie, w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym wyciąć las. I to metodą rębni zupełnej, czyli „do gołej ziemi”. Ryzyko wycinki w bezpośrednim sąsiedztwie wsi zmobilizowało naszą społeczność lokalną - powołaliśmy też stowarzyszenie. Poznałam ludzi z innych części kraju chroniących swoje lasy. Dzwonili z pytaniami jak to robić. Uznałam, że warto zacząć dokumentować wiedzę o skali społecznego ruchu na rzecz lasów w różnych częściach Polski oraz stworzyć platformę, która umożliwi dzielenie się doświadczeniami - tłumaczy Marta Jagusztyn, pomysłodawczyni inicjatywy.
WIDEO: Dzika przyroda w Parku Poetów w Zielonej Górze
Interaktywna mapa bazuje na informacjach z Banku Danych o Lasach. Klikając w wybrane miejsce można dowiedzieć się jaki jest rodzaj, charakter i skala planowanej wycinki.

Internetowa „mapa wycinek” jest niewiarygodna?
Dlaczego mapa wywołuje takie poruszenie? Bo zdaniem Lasów Państwowych - dla przeciętnego mieszkańca może być to prawdziwie apokaliptyczna wizja tego, co dzieje się w polskich lasach.
Mapa prezentuje dużo większy obszar, niż faktycznie jest lub będzie objęty pracami. Czerwonym kolorem zaznaczono na niej całe fragmenty lasu, w których będą prowadzone prace, tyle że rzeczywista powierzchnia tych prac będzie o wiele mniejsza. W większości przypadków ścinamy drzewa jedynie w niewielkich gniazdach lub wąskich pasach. Nie ma mowy o tym, by - jak próbują sugerować twórcy mapy - wycinane były całe większe obszary - przekonują Lasy Państwowe.
Zdaniem leśników - mapa sugeruje też, że cięcia odbędą się niebawem, ale prawda wygląda zupełnie inaczej.
W rzeczywistości jest to obraz planów prac nadleśnictw rozłożonych na prawie dwa dziesięciolecia! Poza tym w wielu miejscach cięcia zostały przeprowadzone dużo wcześniej i już od kilku lat rośnie tam nowe pokolenie drzew - tłumaczą Lasy Państwowe.
Lasy zajmują prawie 30 procent powierzchni naszego kraju. Pod opieką mają je głównie Lasy Państwowe, podzielone na 430 nadleśnictw.
Przeczytaj również:
Forum Aktywnego Seniora - Rozmowa z dr Olgą Pazdan oraz Andrzejem Jakubaszkiem
