
Spis treści
Zatrzymanie Pawła Szopy. Oświadczenie prokuratury
Rzecznik Prokuratury Krajowej w sobotę podczas briefingu wyjaśniła, że prokuratorzy ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego - jednostki prowadzącej postępowanie - są w stałym kontakcie ze stroną dominikańską poprzez konsul ambasady RP w Panamie.
– Konsul podejmuje działania w celu ustalenia trybu przekazania pana Pawła S. do Polski – dodała.
– Oczekujemy oczywiście na stanowisko strony Dominikańskiej, bo to właśnie od władz tego państwa będzie zależało w jakiej formie odbędzie się współpraca w zakresie przekazania pana Pawła S. – powiedziała.
Ekstradycja lub deportacja
Adamiak wyjaśniła, że są dwa tryby sprowadzenia podejrzanego do Polski: ekstradycja oraz deportacja. Podkreśliła, że druga z nich jest „znacznie sprawniejsza”, zajmuje mniej czasu i mogłaby potrwać „nawet kilka dn”. Z kolei ekstradycja jest wieloetapową procedurą, w której przewidziany jest etap postępowania sądowego.
Rzecznik Prokuratury Krajowej podkreśliła, że Polska nie ma podpisanej umowy o ekstradycji z Dominikaną.
Paweł Szopa zatrzymany. Tomasz Siemoniak komentuje
Minister spraw wewnętrznych i administracji w sobotę na portalu X napisał, że zatrzymanie to jest milowym krokiem do ustalenia prawdy o „bardzo prawdopodobnym ogromnym złodziejstwie w samym sercu rządu PiS”. Dodał, że żaden podejrzany, nawet na drugim końcu świata, nie ukryje się przed polskim wymiarem sprawiedliwości.
„Podejrzenie zorganizowanej grupy przestępczej, działania na szkodę interesu publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej, prania brudnych pieniędzy i przekroczenia uprawnień to główne zarzuty w intensywnym śledztwie prokuratury i CBA w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w latach 2021-2023” – przypomniał Siemoniak.
Twórca Red i Bad był poszukiwany przez Interpol
Od 10 października Szopa był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Wcześniej wystawiono za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.
Portal Onet napisał w czerwcu, że „za czasów PiS władze zawarły z twórcą marki odzieżowej Red is Bad Pawłem Szopą swoisty sojusz, służący wyprowadzaniu publicznych pieniędzy na nieopisaną dotąd skalę”, a „dla ekipy (b. premiera Mateusza) Morawieckiego przedsiębiorca stał się dostawcą wszystkiego — od sprzętu ochronnego w pandemii po agregaty prądotwórcze podczas wojny”.
Według portalu tylko w ciągu trzech lat na konta Szopy trafiły przelewy na kwotę pół miliarda zł, zamówienia z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) dostawał bez przetargu; od połowy ubiegłego roku sprawę badała rzeszowska delegatura CBA, a biura RARS i spółek przedsiębiorcy zostały przeszukane w grudniu.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Obecnie prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: