Spis treści
Dziesiątki, a może setki dzieci leczone na chorobę, której nie miały?
Wizyty, których miało nie być, dzieci z zaburzeniami adaptacyjnymi, na które rzekomo były leczone przez miesiące, a nawet lata. Wszystko odkryto przez przypadek. Według relacji mamy jednego z dzieci uczęszczających do przedszkola, odkryła w internetowym koncie pacjenta szereg wizyt w jednym z gnieźnieńskich centrów medycznych. Jej dziecko miało nawet postawioną diagnozę – F 4.3, czyli zaburzenia adaptacyjne. Jak się okazało, takich dzieci jest więcej, prawdopodobnie co najmniej kilkadziesiąt. Każda opłacona przez NFZ.
- Mój syn ma wpisane 71 wizyt, a nigdy tam nie był. Poza tym, wizyty są wpisane w takich dniach, gdzie niemożliwe jest, aby były tam na miejscu, w centrum medycznym
- mówi matka jednego z chłopców, którzy chodzili do placówki edukacyjnej.
Afera w gnieźnieńskim przedszkolu. Placówka medyczna się tłumaczy
Jak się okazuje, umowę z gnieźnieńskim centrum zdrowia, podpisała w 2022 roku była dyrektorka przedszkola, która z przyczyn nieznanych w 2023 roku przeszła na wcześniejszą emeryturę. Zajęcia miały się odbywać co czwartek w przedszkolu. Obecna dyrektor przedszkola, Dorota Palicka zwołała 18 listopada zebranie z rodzicami, gdzie zapewniła, że sprawa zostanie wyjaśniona. Rodzice nie kryli oburzenia faktem, że ich teoretycznie zdrowe dzieci mają założone karty w ośrodku, który zajmuje się m. in. leczeniem zaburzeń psychicznych i jednocześnie postawioną mają diagnozę, która wskazuje, że dziecko jest na nie leczone. Na spotkanie zaproszono przedstawicielki placówki medycznej, w której miały być rzekomo leczone, jednak ich wyjaśnienie nie były dla obecnych rodziców przekonywające. Przedstawicielki centrum medycznego miały tłumaczyć, że doszło do nieporozumienia – miały zapomnieć poinformować rodziców o tym, że karty dzieci w danej placówce będą założone, a wpisany w nie kod jest po to, by placówka otrzymała z NFZ-u pieniądze za zajęcia.
- Złożyłam wczoraj zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a zajęcia zostały wstrzymane. Czekam na odpowiedź z prokuratury i przesłuchania. Oprócz tego zaczęliśmy weryfikację obecności dzieci z faktycznymi wizytami pań psycholog w przedszkolu. Skala jest duża, więc to trochę potrwa. Porozumienie (umowa z placówką medyczną – przyp. Red.) było zawarte na czas nieokreślony w 2022 roku przez poprzednią dyrekcję i kontynuowane w kolejnych latach. Wyjaśnienia dyrekcji placówki placówki medycznej nie usatysfakcjonowały rodziców i po rozmowie z prezydentem oraz dyrektorem wydziału edukacji wniosłam sprawę do prokuratury w celu sprawdzenia stawianych zarzutów
- deklarowała dyrektor placówki edukacyjnej, Dorota Palicka, w rozmowie z nami.
„Nie odpuszczę. Moje dziecko jest zdrowe”
Urząd miejski wie o tej sytuacji. Monika Fifer, rzeczniczka prasowa potwierdza, że sprawa jest badana, a obecna dyrekcja przedszkola ma wsparcie w działaniach ze strony urzędników.
Co na to wszystko placówka medyczna, bardzo znana w Gnieźnie? Jej przedstawicielka skontaktowała się z nami informując, że centrum zdrowia też zależy na wyjaśnieniu tej sytuacji, dlatego powołany został specjalny zespół do tego wyznaczony. Oddzielne oświadczenie ma być wydane jeszcze dzisiaj, 20 listopada, do końca dnia.
- Nie popuszczę, póki karta mojego dziecka nie zostanie usunięta. Moje dziecko jest zdrowe
- podkreśla jedna z mam.
Do sprawy będziemy wracać.
AKTUALIZACJA 20.11. GODZ. 16.30.
Placówka przesłała do nas oświadczenie:
- W związku z zaistniałą sytuacją związaną z realizacją zawartego porozumienia pomiędzy placówkami Przedszkole nr 15 w Gnieźnie i Centrum Medycznym Log-Med w Gnieźnie informujemy, że traktujemy sprawę bardzo poważnie. Zależy nam na wyjaśnieniu wszystkich okoliczności i nieprawidłowości, o których został poinformowany Zarząd Spółki Log-Med po zebraniu, które odbyło się w poniedziałek 18.11.2024r. w Przedszkolu
Porozumienia o współpracy, które jako placówka medyczna realizująca świadczenia w ramach NFZ poprzez Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – tzw. I poziom referencyjny, wynikają z obowiązku realizacji Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2022r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. z dnia 19 czerwca 2019r. Poz. 1285, Dz. U. z dnia 26 października 2022r. Poz. 2184).
Aktualnie realizujemy świadczenia w ramach porozumień z 37 placówkami oświatowymi i opiekuńczymi. Nieprawidłowości zaistniały tylko w jednej z placówek.
W Centrum Medycznym Log-Med została powołana komisja wyjaśniająca, której celem jest zebranie wszystkich niezbędnych informacji oraz wyjaśnienie nieprawidłowości. Jesteśmy w trakcie analizy dokumentacji medycznej, która była prowadzona przez psychologów realizujących świadczenia skierowane do dzieci z Przedszkola nr 15.
Przepraszamy Rodziców za zaistniałą sytuację i zapewniamy, że dobro dzieci jest dla nas tak samo ważne, jak dla Rodziców i Opiekunów.
podpisano: Anna Zgolak i Anita Sypniewska, prezes i wiceprezes zarządu spółki.
Afera w przedszkolu. Dzieci z diagnozami zaburzeń na NFZ. Wizyt nie było?
