Na polecenie Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego dokonali zatrzymania 10 osób zamieszanych w proceder handlu i posługiwania się fałszywymi certyfikatami szczepienia przeciwko COVID–19. Zatrzymani to m.in. pracownicy punktu szczepień w Oławie.
Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za zachowania stanowiące naruszenia prawa, poświadczania nieprawdy w dokumentach, wyłudzeń na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia, a także płatnej protekcji. Czyny te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Pobierali od 100 do 500 zł za paszport covidowy
W toku śledztwa prokurator ustalił, że osobami biorącymi udział w przestępczym procederze byli pracownicy jednego z punktu szczepień w Oławie, którzy posiadali uprawnienia do rejestrowania i kwalifikowania osób do szczepienia oraz do wprowadzania do systemu e–zdrowie danych zaszczepionych osób, co wiązało się z wystawieniem tzw. paszportu covidowego. Za dokonanie do systemu wpisu poświadczającego nieprawdę co do faktycznego zaszczepienia się przeciwko chorobie COVID–19, były pobierane „opłaty” w wysokości od 100 do 500 złotych.
W trakcie postępowania prokurator ustalił osoby, które w okresie wakacyjnym (lipiec 2021 r.) zapłaciły za dokonanie poświadczającego nieprawdę wpisu do systemu e–zdrowie o rzekomo wykonanym szczepieniu jednodawkową szczepionką. Ponadto ustalono, że dane te trafiały do osób wprowadzających wpisy o fikcyjnych szczepieniach poprzez co najmniej trzech pośredników powiązanych ze środowiskami pseudokibiców wrocławskiego klubu piłkarskiego. Dane osób, niezbędne do dokonania wpisu w systemie e-zdrowie, takie jak imię i nazwisko, PESEL, numer dowodu, czy e–mail były przesyłane na telefony komórkowe dwóch ustalonych mężczyzn, którzy następnie przekazywali je pracownikom mobilnego punktu szczepień. Pośrednicy określali również kwotę, jaką należy uiścić za fikcyjne szczepienie, z której część zatrzymywali dla siebie, również czerpiąc korzyści majątkowe z tego przestępczego procederu.
Dwie osoby trafiły do aresztu
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec dwóch podejrzanych na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy dla Wrocławia–Śródmieścia zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 5 do 50 tysięcy złotych, dozoru policji, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
dś
