Akcja ratunkowa na Tajwanie. Wielu ludzi uwięzionych w tunelach po trzęsieniu ziemi

Grzegorz Kuczyński
Jest to najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Tajwan od 25 lat
Jest to najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Tajwan od 25 lat HANDOUT/AFP/East News
Na Tajwanie trwa akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi o sile 7,4 stopnia, które nawiedziło wschodnie wybrzeże wyspy, zabijając co najmniej dziewięć osób i raniąc ponad 900. Około 127 osób zostało uwięzionych w zawalonych tunelach i na górskich drogach wzdłuż nierównego wybrzeża.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 18 km na południe od miasta Hualien, ale silne wstrząsy były odczuwalne w stolicy Tajpej, oddalonej o ponad 100 km. Jest to najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Tajwan od 25 lat. Wywołało również ostrzeżenia przed tsunami na pobliskich wyspach japońskich i filipińskich.

Trzęsienie ziemi spowodowało największe szkody w Hualien, gdzie zawaliły się budynki, zablokowane zostały drogi, a linie kolejowe zostały przerwane, co jeszcze bardziej odcięło ten odległy region od reszty Tajwanu. Media społecznościowe zapełniły się nagraniami osuwisk ziemi wzdłuż wybrzeża, gdzie z jego wąskimi, krętymi drogami i tunelami wykutymi w skale, dziesiątki osób zostało uwięzionych. Trasa jest popularna wśród turystów i słynie ze spektakularnych widoków z gór na Ocean Spokojny. Wiadomo jednak, że jest również zdradliwa, między innymi ze względu na możliwość osunięcia się ziemi.

Operacje ratunkowe mające na celu dotarcie do 77 osób uwięzionych w tunelach Jinwen i Qingshui wzdłuż drogi w Hualien trwały do późnych godzin nocnych. Nie jest jasne, jak długo osoby znajdujące się w środku będą uwięzione - i czy mają jedzenie i wodę lub czy mogą komunikować się ze światem zewnętrznym.

W położonym dalej na północ Tajpej również doszło do gwałtownych wstrząsów, a na nagraniach widać zawalone budynki mieszkalne i ludzi ewakuowanych z domów i szkół. Lokalne stacje telewizyjne wyemitowały nagrania przedstawiające rozbite pojazdy i sklepy w nieładzie. Na całej wyspie odnotowano przerwy w dostawie prądu i Internetu.

Utrudniony dostęp dla ratowników

Tajwan, zamieszkały przez 23 miliony ludzi, jest w dużej mierze górzysty na wschodzie, gdzie znajduje się Hualien. Jest to słabo zaludniony obszar, zamieszkały przez rdzenne plemiona. Przez większość swojej historii obszar ten był całkowicie odcięty od reszty Tajwanu z powodu wysokich gór. Choć od lat trzydziestych XX wieku rząd przebił drogi w skale i zbudował tunele łączące ten obszar z resztą wyspy - nadal Hualien jest jednak uważany za trudno dostępne miejsce, co komplikuje działania ratownicze.

Chociaż Tajwan ma historię trzęsień ziemi, zarówno miejscowi, jak i obcokrajowcy, którzy mieszkają w Tajpej od lat, twierdzą, że jest to najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakiego doświadczyli od dziesięcioleci. Ostatnie duże trzęsienie - o sile 7,6 stopnia - miało miejsce we wrześniu 1999 roku, zabijając 2400 osób i niszcząc 5000 budynków.

źr. BBC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl