Sprawa dotyczyła wydarzeń sprzed niepełna dwóch lat. Elżbieta Podleśna (związana z Lublinem, tutaj studiowała na KUL, w latach 90. pracowała w OPT Gardzienice), Anna Prus i Joanna Gzyra-Iskandar rozkleiły wokół kościoła św. Dominika w Płocku naklejki z Matką Boską w tęczowej aureoli. Była to ich reakcja na, w ich ocenie, homofobiczny wystrój Grobu Pańskiego. Po rocznym dochodzeniu aktywistki zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych.
Prokurator wnosił o karę sześciu miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne.
We wtorek sąd w Płocku uniewinnił aktywistki. Sąd uznał, że nie doszło to obrazy uczuć religijnych. W uzasadnieniu tłumaczył, że działanie aktywistek miało co prawda charakter prowokujący, ale celem była ochrona dyskryminowanych, a nie obrażanie katolików.
Młodzi.Nowocześni: Znieśmy art. 196
Tymczasem Młodzi.Nowocześni, na wtorkowej konferencji prasowej w Lublinie apelowali o zniesienie art. 196 Kodeksu Karnego o obrazie uczuć religijnych (posłowie Nowoczesnej złożyli projekt ustawy w tej sprawie). Właśnie na mocy tego przepisu aktywistki były ścigane przez prokuraturę.
- Kolejna edycja Lubelskiej Wymiany Roślin. Zobacz fotorelację
- Kim są bohaterowie pierwszego planu? Narodowe Archiwum Cyfrowe apeluje o pomoc
- Miss Lubelszczyzny w latach 80-tych XX wieku. Zobacz unikalne zdjęcia
- Lublinianie ruszyli na spacer. Fotorelacja z budzącego się do wiosny parku Ludowego
- Portrety, zegarki, pieniądze lub książki. Zobacz, co można kupić na giełdzie staroci
- Likwidator z policją w Dzienniku Wschodnim. Dziennikarze wyrzuceni z redakcji
