Al Pacino świętuje 83. urodziny
Alfredo James Pacino urodził się 25 kwietnia 1940 roku w Nowym Jorku w rodzinie włoskiego pochodzenia. Chociaż aktor początkowo marzył, by zostać baseballistą, po ukończeniu szkoły rozpoczął studia aktorskie w Herbert Berghof Studio.
Początkowa przygoda z zawodem wiązała się z występami w teatrze. Współpracował przez rok z Charles Playhouse w Bostonie, a następnie w Astor Place Theatre, gdzie zaczął zdobywać pierwsze nagrody.
Jego debiut filmowy wiązał się z kolei z epizodyczną rolą w komediodramacie "Ja, Natalia" z 1969 roku, ale wcześniej gościnnie pojawiał się już w serialu "N.Y.P.D.".
Przez lata występowania na wielkim ekranie i udziale w największych produkcjach kinowych doczekał się wielu prestiżowych nagród, wraz z Oscarem. Tego zdobył w 1993 roku za pierwszoplanową rolę w "Zapachu kobiety".
Poza tym zdobył m.in. cztery Złote Globy czy dwie nagrody Emmy, ale nie uniknął również Złotych Malin. Obie przypadły mu za rolę w filmie "Jack i Jill".

Co godne podkreślenia, Złote Globy, otrzymywał kolejno w latach 1974, 1993, 2004 i 2011, a więc można uważać, że przez całą swoją karierę jego wielki kunszt aktorski był doceniany.
Największe role Ala Pacino
Debiut w "Ja, Natalia" był tylko przystawką do ogromnej kariery aktorskiej Ala Pacino. Przez dekady na wielkim ekranie doczekał się udziałów w największych światowych produkcjach, które dziś uznawane są za klasyki kina. Do największych z nich można zaliczyć jego następujące role:
- Michaela Corleone we wszystkich częściach filmu "Ojciec chrzestny" (1972, 1974, 1990),
- Franak Serpico w "Serpico" (1973),
- Tony'ego Montany w "Człowieku z blizną" (1983),
- Franka Slade'a w "Zapachu kobiety",
- Porucznika Vincenta Hanna w "Gorączce" (1995),
- Johna Miltona w "Adwokacie diabła" (1997),
- Jimmy'ego Hoffy w "Irlandczyku" (2019),
- Marvina Shwarza w "Pewnego razu...w Hollywood" (2019).
Tego nie wiesz o Alu Pacino
Chociaż Al Pacino od lat pojawia się na czerwonym dywanie i znajduje na świeczniku w związku ze swoją światową karierą, wiele faktów z jego życia wciąż pozostaje tajemnicą, a niektóre z nich potrafią zaskoczyć. O kliku napisał portal brightside.me. Przedstawiamy wybrane z nich.
- Pracował jako woźny i pomocnik kelnera, by opłacić swoje studia aktorskie.
- Na początku kariery występował jako komik.
- Gdy miał 20 lat, został aresztowany i osadzony w więzieniu, ponieważ policjanci znaleźli broń w jego samochodzie. Po trzech dniach za kratkami funkcjonariusze doszli do wniosku, że jest to rekwizyt sceniczny.
- Al Pacino był nominowany do Oscara za rolę w "Ojcu Chrzestnym", ale postanowił zbojkować ceremonię, ponieważ otrzymał nominację dla najlepszego aktora drugoplanowego. Uważał, że powinien być wybrany najlepszym aktorem.
- Al Pacino, tak jak grany przez niego Michael Corleone w "Ojcu Chrzestnym", również jest faktycznie związany z miastem na Sycylii. Pochodzą stamtąd jego dziadkowie, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych.
- Al Pacino to pierwszy w historii aktor, który zdobył Oscara dla najlepszego aktora i był jednocześnie nominowany do nagrody dla najlepszego aktora drugoplanowego.
- W swojej karierze Al Pacino otrzymał propozycje grania w wielu kultowych dziś filmach, jednak z różnych powodów je odrzucał. Aktor mógł pojawić się chociażby w "Gwiezdnych wojnach", "Pretty Woman", "Szklana pułapka" czy "Taksówkarz".
- Fabuła "Adwokata diabła" została zmodyfikowana po protestach Ala Pacino. Aktor otrzymał również dwa miliony dolarów od Keanu Reevesa, by przekonać się do udziału w produkcji.
- Al Pacino nigdy nie był oficjalnie żonaty.
- Al Pacino miał użyczyć głosu El Macho z filmu animowanego "Minionki rozrabiają", jednak na kilka miesięcy przed premierą odmówił udziału ze względu na różnice twórcze.
- Al Pacino posiada własne studio - Chal Production. Pierwsza część nazwy składa się z "Ch" pochodzącego od imienia jego przyjaciela Charlesa Laughtona, który jest współzałożycielem firmy. "Al" to z kolei cząstka od imienia aktora.
- Al Pacino po raz pierwszy został ojcem chwilę przed 50. urodzinami. Kolejny raz powitał na świecie swoje dzieci 11 lat później - wówczas został tatą bliźniąt.
- Produkcja "Irlandczyka" kosztowała 159 milionów dolarów, a większość kwoty została wydana na odmładzanie Ala Pacino i Roberta De Niro za pomocą technologii komputerowej.

lena