Alkohol, narkotyki i leki. Wpływ substancji psychoaktywnych na kierowców

Motofakty.pl
fot. Skoda
Kierowca powinien odznaczać się wysoką sprawnością psychofizyczną. Powinien być wypoczęty i zdrowy. Im lepsza nasza kondycja, tym bezpieczniej będziemy podróżować. Kierowcy powinni zwracać uwagę na przyjmowane substancje psychoaktywne. Zaliczamy do nich alkohol, narkotyki, leki przeciwbólowe i nasenne oraz sterydy anaboliczne.

Ich wspólną cechą jest oddziaływanie na mózg, wywołujące zmianę nastroju, procesów myślowych czy zachowania.

- Informacje na temat zagrożenia, jakie niesie jazda pod wpływem alkoholu, są powszechnie znane. Statystyki prezentują mało optymistyczny obraz kierowców jeżdżących po alkoholu, ale kierowców świadomych zagrożeń i niewsiadających za kółko po spożyciu alkoholu jest coraz więcej. Trudna do zdiagnozowania natomiast jest liczba kierowców podróżujących pod wpływem narkotyków. Podstawową przyczyną jest brak powszechnie stosowanych narkotestów, które pozwoliłyby na szybkie ustalenie, czy kierowca zażywał narkotyk - tłumaczy instruktor Skoda Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.

W latach 2008-2010 Instytut Transportu Samochodowego, Instytut Ekspertyz Sądowych i Komenda Główna Policji przeprowadziły szeroko zakrojone badania pod nazwą DRUID. Na terenie całego kraju sprawdzono alkomatami i narkotestami ponad 4 000 kierowców. U 44 osób wykazano niedozwolone prawem stężenie alkoholu. U 102 kierujących wykryto natomiast inne substancje psychoaktywne.

Kierowcy powinni wiedzieć, że każdy stosowany narkotyk wpłynie na ich zachowanie za kierownicą. Siła reakcji zależy od rodzaju i ilości zażytej substancji. Trzeba mieć świadomość, że substancje psychoaktywne powodują szereg zaburzeń. Mogą być one związane z funkcjami poznawczymi, spowolnieniem czasu reakcji, zaburzeniami koncentracji uwagi, koordynacji ruchów, równowagi i wyczucia odległości. U wielu kierowców po zażyciu takich substancji pojawia się nadmierne poczucie pewności siebie, bądź ataki nieuzasadnionego lęku, przyśpieszona akcja serca, zwiększona skłonność do ryzykownych i agresywnych zachowań na drodze. Wiele substancji powoduje też trudną do opanowania dla kierowcy senność, obniżenie refleksu i zdolności szybkiej oceny sytuacji. Należy również pamiętać, że wiele z powyższych objawów to efekty uboczne przyjmowania niektórych leków. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek zażywanych medykamentów.

Jazda pod wpływem narkotyków zwiększa ryzyko wypadku, dodatkowo, kierujący ponosi surowe konsekwencje karne nawet jeśli do żadnego zdarzenia drogowego nie dojdzie. Tę sytuację regulują przepisy kodeksu karnego. Jazda pod wpływem narkotyków zagrożona jest sankcją, od kary grzywny, przez karę ograniczenia wolności po pozbawienie wolności do lat 3.

W przypadku spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, kierujący zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 12. Dodatkowo kierowca może być pozbawiony prawa do kierowania pojazdami tymczasowo lub na zawsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kola patolik
linku brak.. tylko jakiś artykulik... ;)
W
Waldek

Jak go coś boli, że bierze jakieś silne leki przeciwbólowe, to trudno powiedzieć, że cechuje go wysoka sprawność psychofizyczna. Zresztą na wielu lekach jest napisane, czy można po nich prowadzić. Choć wiele osób nieświadomie zagrożenia po lekach wsiada za kierownicę. Z alkoholem bywa podobnie. Czasem wydaje się, że cały alkohol już wyparował, a tu kontrola i  niespodzianka. Dlatego chyba lepiej mieć w miarę sensowny alkomat.

B
Beno
to by znacznie przybyło ludzi ostrzyżonych zawsze na łyso w dodatku chorych na hemofilie..
r
rżnąć głupa
Kupkę należy przykryć papierem i po sprawie. Przyznać się do błędu i podziękować za zwróconą uwagę (powinien zrobić to korektor przed opublikowaniem ale po ch. wydawać pieniądze) to nie w tym kraju.
m
mini mini
Czy wiesz ile w Polsce miast. które mają rynki i ulice o nazwie Kotlarska, Odrzańska, Nożownicza? Literki SD sugerują że może chodzić o Wrocław ale w innych miastach też jeżdżą auta na wrocławskich tablicach. A może tym jeździ ktoś z "organów" które mają "immunitet"?
g
gdy się chce
i Komenda Główna Policji przeprowadziły szeroko zakrojone badania pod nazwą DRUID .....
Od tamtych badań minęło 6-8 lat a ilość koneserów amfetaminy, marihuany i dopalaczy radykalnie wzrosła. Pomimo to kontrole prewencyjne nie istnieją. Bada się dopiero delikwenta, który spowoduje wypadek śmiertelny.
A jaki byłby problem przy obecnych technikach badawczych pobrać od kierowcy w czasie kontroli kilka włosów i przebadać je w laboratorium? W przypadku pozytywnym sprawę można przekazać do sądu ?
t
taperecorder
Psycho-aktywny debil w szarym ok 15 letnim mini-vanie w niedziele, ul. Kotlarska, Odrzańska, Nożownicza. Mam tylko nadzieje że nikogo nie poturbował... Chyba VW albo Seat nie pamiętam byłem w szoku że przeżyłem.
m
mustsee

bardzo dużo tu przechodzę badania psychonieprawdy i zakłamania !!! ponieważ jestem zawodowym kierowcą przechodzę psychotesty ;) ostatnio byłem na takich naćpany kokainą ;D i przeszedłem je wzorowo tak orzekła pani psycholog które je przeprowadzala zanim wydała oficjalną opinie 

.
nic z tego artykułu się mądrego nie dowiedziałem
D
Derwisz
Kali próbować pisać po polski.
Wróć na i.pl Portal i.pl