Amerykanin Joseph Coates usłyszał od lekarzy w Renton w stanie Waszyngton, że umrze. Wtedy nadszedł niespodziewany ratunek

Kazimierz Sikorski
Potencjanie nieuleczalnemu Amerykaninowi przyszła z pomocą sztuczna inteligencja.
Potencjanie nieuleczalnemu Amerykaninowi przyszła z pomocą sztuczna inteligencja. pixabay
Lekarze powiedzieli Coatesowi, że umrze. Wtedy sztuczna inteligencja uratowała mu życie. Naukowcy wykorzystują uczenie maszynowe, aby znaleźć nowe metody leczenia wśród tysięcy starych leków.

Spis treści

Rok temu Joseph Coates dowiedział się, że pozostała mu tylko jedna decyzja: Czy chce umrzeć w domu, czy w szpitalu?

Chory był kompletnie załamany diagnozą

37-latni mieszkaniec Renton w stanie Waszyngton, był ledwo przytomny. Zmagał się z rzadką chorobą krwi zwaną zespołem POEMS, która spowodowała u niego drętwienie rąk i stóp, powiększone serce i niewydolność nerek.

Co kilka dni lekarze musieli usuwać mu litry płynu z brzucha. Nie mógł już poddać się przeszczepowi komórek macierzystych.

„Poddałem się” — powiedział. „Myślałem, że koniec jest nieunikniony”.

Ale jego dziewczyna, Tara Theobald, nie zrezygnowała. Wysłała e-mail z prośbą o pomoc do Davida Fajgenbauma, lekarza, którego para poznała na szczycie poświęconym rzadkim chorobom.

Lekarz zasugerował niekonwencjonalną terapię

Następnego dnia dr Fajgenbaum odpowiedział, sugerując niekonwencjonalną kombinację chemioterapii, immunoterapii i sterydów, wcześniej nieprzetestowaną jako leczenie choroby Coatesa.

emisja bez ograniczeń wiekowych

W ciągu tygodnia Coates zareagował na leczenie. Po czterech miesiącach był na tyle zdrowy, że można było poddać go przeszczepowi komórek macierzystych. Dziś jest w remisji.

Ten ratujący życie schemat leczenia nie został wymyślony przez lekarza ani inną osobę. Został wymyślony przez model sztucznej inteligencji.

W laboratoriach na całym świecie naukowcy wykorzystują sztuczną inteligencję do wyszukiwania wśród istniejących leków skutecznych w leczeniu rzadkich chorób.

Zbawienna skuteczność nowoczesnej technologii

Zmiana przeznaczenia leków, nie jest niczym nowym, ale wykorzystanie uczenia maszynowego przyspiesza proces — i może rozszerzyć możliwości leczenia osób z rzadkimi chorobami i niewielką liczbą opcji.

Dzięki wersjom technologii opracowanym przez zespół dr Fajgenbauma na Uniwersytecie Pensylwanii i gdzie indziej leki są szybko zmieniane w leczeniu takich schorzeń, jak rzadkie i agresywne nowotwory, śmiertelne zaburzenia zapalne i złożone schorzenia neurologiczne. I często działają.

Nieliczne dotychczasowe historie sukcesu skłoniły badaczy do zadania sobie pytania: Ile innych lekarstw kryje się na widoku?

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl