W środę 10 czerwca prezydent RP Andrzej Duda odebrał akt nadania mu Honorowego Obywatelstwa Wielunia. Uroczystą sesję rady zorganizowano w Kinoteatrze Syrena. Zaszczytny tytuł samorząd Wielunia przyznał prezydentowi za „jego starania i wkład w przywracanie pamięci tragicznym wieluńskim wydarzeniom z 1 września 1939 roku”. Uroczystość prowadził przewodniczący rady Tomasz Akulicz, a laudację wygłosił burmistrz Paweł Okrasa.
- Nie przywróciłem pamięci historycznej Wieluniowi. Ja tylko pomogłem państwu powiedzieć ją światu, co nie jest wcale takie proste w sytuacji, kiedy mówi się o wydarzeniach, które zdarzyły się gdzieś w Europie Środkowej, w średniej wielkości mieście - mówił na wstępie swojego wystąpienia prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że wieluńskie uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej zrobiły na nim ogromne wrażenie.
Andrzej Duda honorowym obywatelem Wielunia. Prezydent wziął ...
Po ceremonii w kinie prezydent Andrzej Duda, który ubiega się o reelekcję, spotkał się z wyborcami na placu Legionów. Jego małżonka Agata Kornhauser-Duda m.in. w towarzystwie burmistrza udała się do Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Prezydent Duda dwukrotnie uczestniczył w wieluńskich obchodach 1 września. W 2017 r. po porannych uroczystościach wizytował też zakłady Wieltonu. Podczas drugiej wizyty w 2019 r. towarzyszył mu prezydent Niemiec Frank-Walter Steinemier. ZOBACZ RELACJĘ: Prezydent Niemiec w Wieluniu: Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. I proszę o przebaczenie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wspólna wizyta głów dwóch państw była wydarzeniem precedensowym w dziejach Wielunia i odbiła się szerokim echem w kraju i za granicą. Pamiątką po ubiegłorocznej, 80. rocznicy bombardowania miasta, jest darowany miastu dzwon Pamięć i Przestroga. Dzwon został odlany na zamówienie Kancelarii Prezydenta RP i stanął na reliktach kościoła farnego, zniszczonego przez hitlerowców.
Uchwałę w sprawie nadania prezydentowi Dudzie godności honorowego obywatela miasta Rada Miejska w Wieluniu podjęła w lutym.
