Rozmowy dotyczą przede wszystkim dalszej pomocy dla Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji, a także wsparcia prozachodnich integracyjnych aspiracji Ukrainy.
Przywódcy podpisali wspólną deklarację, w której m.in. potwierdzili niezbywalne prawo Ukrainy do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej. Podkreślili również wolę współpracy w procesie odbudowy Ukrainy po zakończeniu konfliktu.
- Wspieramy Ukrainę politycznie i dalej będziemy przekazywać Ukrainie broń, także w ramach ogromnie przyspieszonej modernizacji polskiej armii - zapowiedział we Lwowie Andrzej Duda. - Ukraina zasługuje z całą pewnością na wejście do UE oraz na wsparcie ze strony NATO - dodał.
Według polskiego prezydenta wszystko wskazuje na to, że wojna się nie kończy, a Rosja będzie dalej maltretować Ukrainę. - Okupant musi zostać powstrzymany. Powstrzymanie wojny na Ukrainie to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat; apelujemy do państw świata o pomoc dla Ukrainy.
Duda podkreślił także, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, jednak w ramach koalicji międzynarodowej.
- Oczekujemy wspólnej decyzji, co do czołgów; jeden kraj nie może nam zapewnić ich wystarczającej liczby; potrzebujemy ich, by zwyciężyć - mówił.
Zełeński podziękował Polakom
- Chcę podziękować Litwinom i Polakom za przyjęcie uchodźców, wsparcie militarne i gotowość do stania po naszej stronie, aż do zwycięstwa; Ukraińcy będą pamiętać o tej pomocy przez wiele lat - powiedział w środę we Lwowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego.
- Jestem wdzięczy narodom polskiemu i litewskiemu za gotowość do stania przy naszym boku w drodze do zwycięstwa - dodał Zełenski. I zaznaczył, że wsparcie militarne Polski i Litwy udowadnia, że kraje te są partnerami i przyjaciółmi Ukrainy.
Litwa pomaga
Z kolei prezydent Litwy Nauseda powiedział, że jego kraj przekaże Ukrainie m.in. amunicję, zabiega też o wsparcie planów Kijowa dotyczących akcesji do UE. Podkreślił, że należy przywrócić integralność terytorialną Ukrainy.
Nauseda dodał, że sprawcy zbrodni wojennych będą musieli stanąć przed sądem, a wsparcie dla Kijowa musi być szersze, zaś zwycięstwo w tej wojnie - jak najszybsze. Litewski prezydent dodał, że sprawa członkostwa Ukrainy w UE musi się znaleźć na agendzie Rady UE.

lena