Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Izraela
"Rozmawiałem z Izaakiem Herzogiem, któremu przekazałem wyrazy naszej solidarności z Izraelem. Potępiłem atak Hamasu, a zwłaszcza akty przemocy wymierzone w ludność cywilną. Zapewniłem o polskim wsparciu dla działań mających na celu przywrócenie bezpieczeństwa. Izrael ma prawo do obrony życia swoich obywateli" - napisał prezydent Andrzej Duda w mediach społecznościowych.
Co z Polakami, którzy przebywają w Izraelu?
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało tymczasem komunikat w sprawie Polaków przybywających w Izraelu. Jak przekazało MSZ, Ambasada RP w Tel Awiwie od początku kryzysu pozostaje w stałym kontakcie z obywatelami RP przebywającymi na miejscu.
Ministerstwo zaleca polskim obywatelom, by nie opuszczali bezpiecznego schronienia do momentu wyklarowania się sytuacji. "Ze względu na prawie całkowite zamknięcie lotniska oraz ograniczenia na przejściach granicznych, ewakuacja nie jest na chwilę obecną możliwa" - podano.
"Sytuacja jest trudna i bardzo dynamiczna. Nie funkcjonują przejścia graniczne z Jordanią. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wprowadziło czwarty, najwyższy poziom ostrzeżenia dla podróżujących na całym terytorium Izraela i odradza jakiekolwiek podróże do tego kraju" - czytamy.
Atak Hamasu na Izrael rozpoczął się w sobotę ok. godz. 6.30 czasu miejscowego (5.30 w Polsce). Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Izrael został również zaatakowany rakietami. Zgodnie z doniesieniami, w ataku zginęło dotąd 300 osób, a co najmniej 1590 osób zostało rannych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło:
