Andrzej Duda usłyszy prokuratorskie zarzuty? Zespół ds. rozliczeń PiS złoży zawiadomienie

Marcin Koziestański
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zespół ds. rozliczeń PiS poinformował w piątek, że złoży do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Andrzeja Dudę. Chodzi o nieodebranie przysięgi od trzech sędziów powołanych w 2015 r. do TK oraz podpisanie noweli ustawy o KRS.

Kancelaria Prezydenta w odpowiedzi na prośbę PAP o komentarz, podkreśliła, że "prezydent RP Andrzej Duda podczas sprawowanego urzędu działa zawsze w granicach prawa i na podstawie prawa". "Subiektywne opinie czy zarzuty przedstawiane przez posła KO Piotra Głowskiego w imieniu zespołu ds. rozliczeń PiS są całkowicie abstrakcyjne i bezpodstawne" - oświadczyło Kancelaria Prezydenta.

Zespół ds. rozliczeń PiS składa wniosek do prokuratury ws. prezydenta

Wiceszef zespołu ds. rozliczeń PiS, poseł KO Piotr Głowski poinformował o złożeniu wniosku do prokuratury podczas konferencji prasowej w Sejmie.

"Realizując naszą obietnicę wyborczą, startując do tego parlamentu, i również zobowiązując się do pracy w tym zespole składamy zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wraz z wnioskiem o ściganie i wszczęcie śledztwa w zakresie działań pana prezydenta Andrzeja Dudy, jako funkcjonariusza publicznego" - powiedział Głowski.

Wskazał, że we wniosku znalazły się dwa punkty. "Jeden dotyczy chyba praprzyczyny wszystkich naszych problemów związanych z prawem, czyli tego, że (prezydent) nie odebrał ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów do TK: Andrzeja Jakubeckiego, Krzysztofa Ślebzaka, Romana Hausnera, pomimo ustawowego obowiązku" - powiedział Głowski.

Drugi punkt - kontynuował - dotyczy tego, że "już w 2017 roku podpisał sprzeczną z konstytucją ustawę z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o KRS". "Obydwa te działania mają absolutnie znamiona czynu, który został określony w art 231 Kodeksu karnego, i mówi o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. W jednym i drugim punkcie, który się tam znajduje, kary wynoszą ograniczenia, pozbawienia wolności do lat trzech i do lat 10" - wskazał.

Członkowie zespołu biorący udział w konferencji prasowej wskazali, że po złożeniu zawiadomienia do prokuratury oczekują od organów ścigania podjęcia niezbędnych czynności.

Andrzej Duda usłyszy zarzuty? Jest stanowisko Kancelarii Prezydenta

Kancelaria Prezydenta odnosząc się do zarzutów wobec głowy państwa przekazała, że "w przypadku ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wskazać należy, że ustawy, które są uchwalone przez Sejm i Senat a następnie przekazane przez marszałka Sejmu do podpisu prezydenta RP korzystają z domniemania konstytucyjności".

"Jest to podstawa prawa konstytucyjnego. Domniemanie konstytucyjności ustawy lub jej przepisu może być obalone wyłącznie wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Tylko Trybunał Konstytucyjny jest wyłącznie uprawniony do oceny zgodności ustawy z Konstytucją. To także podstawa prawa konstytucyjnego w Polsce. Takich uprawnień nie ma żaden innych organ władzy publicznej, w tym jednostkowy poseł lub grupa posłów spotykająca się w zespole międzyparlamentarnym" - przekazano.

W stanowisku Kancelaria Prezydenta podkreśliła, że "zgodnie z art. 145 ust. 1. Konstytucji prezydent Rzeczypospolitej za naruszenie Konstytucji, ustawy lub za popełnienie przestępstwa może być pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, a wyłączna odpowiedzialność prezydenta przed Trybunałem Stanu wyłącza możliwość wszczęcia postępowania karnego przez prokuratora i jego prowadzenie w świetle art. 17 par. 1 k.p.k.".

"W związku z powyższym działanie (zapowiedź) +zespołu ds. rozliczeń PIS+ należy ocenić jako wyłączne działanie o charakterze politycznym oraz niemające żadnych podstaw prawnych i faktycznych" - zaznaczyła Kancelaria Prezydenta.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl