Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki powitają parę prezydencką o godz. 9.50 w holu głównym w Sejmie. Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (Sejm i Senat) rozpocznie się o godz. 10 w sali posiedzeń Sejmu.
Po przysiędze prezydent ma wygłosić orędzie. Ma mówić o wizji swojej prezydentury.
Przed godz. 11 prezydent ma złożyć kwiaty przed tablicami upamiętniającymi m.in. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wizytę Jana Pawła II w Parlamencie Narodowym.
O godz. 12 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny i prezydenta RP.
O godz. 15.30 na Placu Józefa Piłsudskiego rozpocznie się uroczystość objęcia zwierzchnictwa prezydenta RP nad Siłami Zbrojnymi RP.
W Sejmie mają obowiązywać specjalne środki ostrożności. Posłowie mają mieć mierzoną temperaturę i powinni zakrywać nos i ust. Według wytycznych GIS będą od tego wyjątki - twarzy nie muszą zakrywać prezydent, pierwsza dama i marszałkowie.
Posłowie Konfederacji już zapowiedzieli, że nie będą mieli maseczek.
W ostatnich dniach okazało się, że zakażonych koronawirusem jest trzech senatorów i jeden poseł. Parlamentarzyści przechodzą testy, niektórzy poddali się samoizolacji.
Koalicja Obywatelska zbojkotuje zaprzysiężenie
W zaprzysiężeniu prezydenta nie wezmą udziału posłowie Koalicji Obywatelskiej. Największy klub opozycyjny wyśle jedynie kilkuosobową delegację. Politycy przekonują, że wybory prezydenckie nie były uczciwe (mówią m.in. o zaangażowaniu TVP), a także podkreślają, że w ich opinii prezydent łamał wielokrotnie konstytucję, mówią o "krzywoprzysięstwie".
W czwartek w Sejmie nie pojawi się także Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i były kandydat KO w wyborach prezydenckich. - Po pierwsze nie jestem członkiem Zgromadzenia Narodowego. Nie ma mnie po prostu w Warszawie dlatego, że obiecałem dzieciom, że się nimi zajmę, po chyba 18 weekendach pracy bez przerwy - tłumaczył Trzaskowski w Polsat News.
W wydarzeniu weźmie udział natomiast Lewica i PSL.
