Zakaz handlu w niedzielę - słowa abp Wiktora Skworca, metropolity katowickiego
W trakcie tegorocznej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląski - z piekarskiego wzgórza - do wiernych zwrócił się z tradycyjnym orędziem społecznym metropolita katowicki - abp Wiktor Skworc. Arcybiskup zwrócił uwagę na coraz częstsze próby obchodzenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
- Niedziela jest Boża i nasza - to hasło zrodziło się przed ołtarzem Matki Bożej Piekarskiej i tutaj musi wybrzmieć. Prawo należy znać, aby je wykorzystywać w życiu. Prawa nie należy znać po to, aby je omijać. Umowa społeczna dotycząca zakazu handlu w niedzielę nie może być lekceważona i wykorzystywana do omijania prawa - mówi na piekarskim wzgórzu abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
Podkreślał, że kwestia pracy w niedziele jest sprawdzianem z solidarności społecznej z tymi, którzy muszą w niedziele pracować.
- Rodzina potrzebuje obecności ojca i matki, czasu dla siebie, czasu na wychowanie i świętowanie. Prosimy nie demolować życia społecznego zaciąganiem tysięcy osób, w tym głównie kobiet, do niedzielnej pracy. Nie możemy zgodzić się na takie rozwiązania. To kwestia naszego dziedzictwa kulturowego - podkreślał Wiktor Skworc.
"Wszyscy mają prawo do odpoczynku i świętowania"
Metropolita katowicki wymienił przykłady firm, które próbują ominąć zakaz handlu w niedzielę m.in. poprzez wprowadzenie usług pocztowych. Sieci wykorzystują lukę w przepisach i stają się placówkami pocztowymi, aby móc otwierać się w niedziele. Wśród takich spółek wymieniony został Ruch kontrolowany przez koncern PKN Orlen, a także niemiecka sieć handlowa - Kaufland, która jak powiedział abp Skworc "triumfalnie ogłosiła, że dołącza do grona firm wykorzystujących furtkę o usługach pocztowych umożliwiając sprzedaż również w niedziele niehandlowe".
Arcybiskup Skworc zwrócił uwagę, że z wolnej niedzieli korzystają nie tylko sprzedawcy, kasjerki, ale też tysiące ludzi pracujących w zaopatrzeniu, transporcie, dystrybucji i logistyce powiązanej z handlem.
- Wszyscy oni mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania - mówił abp Wiktor Skworc.
Sporo nawiązań do polityki
Nie obyło się także nawiązań do polityki. Zdaniem metropolity realizowana polityka prorodzinna powinna uwzględniać także aspekt społeczny i ludzki. Metropolita podkreślił, że ceni polską politykę rodzinną, ale nie można względów ekonomicznych przekładać nad prawem człowieka do odpoczynku i wolnej niedzieli.
- Rodzina potrzebuje nade wszystko obecności ojca i matki, potrzebuje czasu dla siebie, czasu na wychowanie przez świętowanie i wspólne spotkania z kulturą i naturą. Wypoczęty człowiek pracuje bardziej efektywnie, a czas poświęcony rodzinie przynosi poczucie bezpieczeństwa i stabilizację, co przekłada się na motywację i zaangażowanie w pracy - tłumaczył.
Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2021. 10 tys. wiernych usłysz...
W ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jasno czytamy przepis, że "Kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł."
Oto wszystkie niedziele handlowe w 2021 roku:
- 31 stycznia,
- 28 marca,
- 25 kwietnia,
- 27 czerwca,
- 29 sierpnia,
- 12 grudnia,
- 19 grudnia.
Abp Skworc dziękuje PKN Orlen
Dodajmy, że po początkowej krytyce przez abp. Skworca spółki PKN Orlen w swoim słowie do pielgrzymów metropolia katowicki podziękował Orlenowi za "wykupienie od kapitału niemieckiego polskiej prasy lokalnej". Warto w tym miejscu przypomnieć, że abp Skworc na łamach DZ i Dziennikazachodniego.pl w minionych miesiącach i latach wypowiadał się wielokrotnie. Wielokrotnie byli obecni także inni księża - przy różnych okazjach i tematach, m.in.: Panteonu Górnośląskiego, kryzysu Kościoła, kościelnych świąt, Barbórki, pielgrzymek czy jubileuszu święceń kapłańskich abp. Skworca.
