Co dalej z zakazem handlu w niedziele. Znacznej części Polaków wciąż przeszkadza brak możliwości zrobienia zakupów na koniec weekendu

Redakcja Strefy Biznesu
PAP
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
46 proc. badanych jest za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę, a jego utrzymanie popiera 44 proc. Nigdy jeszcze różnica między tymi zantagonizowanymi grupami nie była tak niewielka. – Widocznie ubywa zwolenników powrotu do sytuacji sprzed 1 marca 2018 roku, kiedy wszystkie niedziele były handlowe – komentuje Robert Biegaj, współautor badania z Grupy Offerista.

Spis treści

Polacy nie chcą handlu w niedzielę?

Od wprowadzenia ograniczeń w 2018 r. przeciwnicy tego rozwiązania zdecydowanie przeważali. Jednak, jak wynika z badania UCE Research opisywanego w poniedziałek przez „Rzeczpospolitą", słabnie poparcie dla niedzielnego handlu. Za powrotem handlu w niedzielę opowiedziało się 44 proc. badanych, przeciw - 46 proc. respondentów. Zdania w tej sprawie nie miało 10 proc. ankietowanych.Jak przypomina gazeta, jeszcze we wrześniu także w badaniu UCE Research przeciwko zakazowi handlu w niedzielę opowiedziało się 54 proc.

– Wyniki sondażu ewidentnie pokazują, że Polacy są mocno podzieleni w kwestii zakazu handlu w niedziele. Natomiast widocznie ubywa zwolenników powrotu do sytuacji sprzed 1 marca 2018 roku, kiedy wszystkie niedziele były handlowe. We wrześniu ub.r. UCE RESEARCH przeprowadziło identyczne badanie dla jednego z największych na rynku portali branżowych o handlu. Wówczas zwolenników ww. rozwiązania było 54 proc. Obecnie jest ich 46 proc. Widać więc wyraźny spadek i to w dość krótkim czasie, tj. o 8 p.p. w zaledwie kilka miesięcy – komentuje Robert Biegaj, współautor badania z Grupy Offerista.

Co ze zniesieniem zakazem handlu w niedziele?

Należy zaznaczyć, że autorzy badania zapytali respondentów o handel we wszystkie niedziele, a nie tylko w jeden taki dzień w miesiącu. – Moim zdaniem, gdyby chodziło o jedną niedzielę w miesiącu, zwolenników byłoby nieco więcej. Tylko niewielki odsetek osób mógłby nie zgodzić się na taki kompromis. Oczywiście wielu Polaków może mieć negatywny stosunek do pracy w niedziele. Jednak nie sądzę, aby to była znacząca liczba w całym kraju. Raczej większą rolę odgrywają inne czynniki, np. poglądy polityczne czy też własne potrzeby – uważa ekspert.

„Rz" wskazuje, że jeśli zmiany nastąpią to i tak nieprędko. Jak zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w resorcie nie toczą się prace nad ograniczeniem handlu w niedzielę.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl