Za wąska recepta? Zapomnij o refundacji
Leki, które zostały przepisane panu Marcinowi przez lekarza, były częściowo refundowane. Farmaceutka poinformowała pacjenta, że może wydać leki jedynie ze 100% odpłatnością, ponieważ recepta jest zbyt wąska. Pacjent nie przystał jednak na to rozwiązanie i zażądał rozmowy z kierownikiem apteki. Ostatecznie farmaceutka skontaktowała się z lekarzem, który wystawił receptę. Lekarz zobowiązał się do dostarczenia do apteki recepty na odpowiednim druku, a pacjentowi leki zostały wydane zgodnie z receptą, a więc z refundacją.
Apteka nie chciała sprzedać leków, bo… recepta była za wąska
Dlaczego wymiary recepty mają znaczenie?
18 kwietnia weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, które określa wymiary, jakie powinna mieć recepta – jest to minimum 200x90 mm. Z uwagi na to, że rozporządzenie jest stosunkowo nowe, część lekarzy może jeszcze korzystać ze starych wzorów recept. Pół biedy, jeśli pacjentowi na starym wzorze recepty zostaną przepisane leki, które nie są w żadnym stopniu refundowane przez NFZ. Jeśli jednak na recepcie jest informacja o refundacji, możemy nie móc z niej skorzystać, tak jak było to w przypadku mieszkańca Lublina.

Apteki są rozliczane z realizacji recept i gdyby lubelska farmaceutka zrealizowała refundowaną receptę, która miała wymiary mniejsze od aktualnie obowiązujących, NFZ mógłby cofnąć refundację, a to oznaczałoby koszty dla apteki. W aptece w Lublinie wszystko zostało załatwione w wygodny dla pacjenta sposób, ale może zdarzyć się, że kiedy przyjdziemy do apteki z receptą o nieprawidłowych wymiarach, farmaceuta każe wrócić nam do lekarza po właściwą receptę, żebyśmy mogli skorzystać z refundacji.
W rozmowie z Dziennikiem Wschodnim prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie wyraził nadzieję, że wprowadzona będzie nowelizacja rozporządzenia, tak by recepty o innych wymiarach mogły być realizowane.