ASF w gminie Stubno niedaleko Przemyśla. Wykonano oprysk o długości 23 km wzdłuż granicy z Ukrainą. Środek ma odstraszyć dziki

Łukasz Solski
Łukasz Solski
123RF
W gminie Stubno niedaleko Przemyśla znaleziono w listopadzie 23 padłe dziki. 22 z nich miały wirusa afrykańskiego pomoru świń. Na szczęście choroba nie przeniosła się do żadnego z okolicznych gospodarstw z trzodą chlewną.

ASF w lesie koło Kalnikowa w gminie Stubno

4 listopada Nadleśnictwo Jarosław poinformowało Powiatowego Lekarza Weterynarii w Przemyślu o znalezieniu 5 padłych dzików w pobliżu miejscowości Kalników (gmina Stubno) w powiecie przemyskim. Tego samego dnia, zostały pobrane próbki do badań w kierunku wirusa afrykańskiego pomoru świń i przesłane do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krośnie. Badania potwierdziły chorobę u padłych zwierząt.

6 i 8 przeszukano las koło Kalnikowa. W akcji udział wzięli przedstawiciele Nadleśnictwa Jarosław, strażacy OSP Stubno, myśliwi z Koła Łowieckiego Ryś oraz pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Przemyślu. Znaleziono w sumie 14 padłych dzików. Wszystkie miały ASF.

Chorobę ASF stwierdzono u dzików padłych w odległości mniejszej niż 400 metrów od granicy z Ukrainą.

20 listopada odbyło się kolejne przeszukanie lasu w pobliżu miejscowości Kalników, terenu Rezerwatu Przyrody "Starzawa" oraz w części terenu powiatu jarosławskiego. Do pomocy zaangażowano dodatkowo żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym dniu znaleziono cztery padłe dziki na terenie powiatu przemyskiego, z czego u trzech została potwierdzona choroba.

Kilka dni później Nadleśnictwo Jarosław znalazło jeszcze jednego padłego dzika z ASF w pobliżu miejscowości Kalników.

- Każde badanie przeprowadzone w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Krośnie potwierdzane jest w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym -Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Wszystkie zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Przemyślu - informuje lek. wet. Piotr Dębski, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt.

ASF przy granicy z Ukrainą. Wykonano oprysk odtraszjający dziki

Podjęto decyzję o wykonaniu oprysku przygranicznego terenu szwajcarskim preparatem do odstraszania dzików.

- Oprysk wykonany został w terenie przygranicznym, począwszy od przejścia granicznego w Korczowej do przejścia granicznego w Medyce. Długość oprysku wyniosła ok. 23 km. Dotychczasowe działania z wykorzystaniem tego środka zastosowano zarówno w innych powiatach województwa podkarpackiego, jak i innych województwach wskazują na dużą skuteczność tego preparatu w ograniczaniu migracji dzików - wyjaśnia lek. wet. Piotr Dębski.

W najbliższym czasie zaplanowane jest kolejne przeszukanie lasu w gminie Stubno.

Na Podkarpaciu najwięcej ognisk ASF w powiecie mieleckim

Aktualna sytuacja związana z wirusem ASF oraz ryzykiem pojawienia się grypy ptaków była tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego. 19 listopada w spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z regionu oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Bieżące informacje przedstawił wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek.

⁃ Mamy dobre wiadomości, dziś mija już 49 dni od ostatniego potwierdzonego ogniska ASF wśród świń na Podkarpaciu - rozpoczął.

Ciołek przekazał także najnowsze rekomendacje Komisji Europejskiej. ⁃ Ukazało się rozporządzenie KE, które z dniem dzisiejszym zmienia obszary zwalczania choroby. Strefa III (czerwona) została zniesiona z terenu powiatu niżańskiego, leżajskiego, przeworskiego i części powiatów: jarosławskiego i lubaczowskiego - powiedział.

Wojewódzki lekarz weterynarii poinformował również o liczbie ognisk wśród świń. Najwięcej przypadków zidentyfikowano w powiecie mieleckim (52), w powiecie stalowowolskim (2) oraz lubaczowskim (1). W przypadku dzików, na terenie Podkarpacia potwierdzono 165 takich ognisk.

W ramach walki z ASF odbywa się grodzenie szlaków komunikacyjnych dzików w ciągu drogi krajowej nr 9 i drogi wojewódzkiej nr 987. Wykonawcy poinformowali, że działania zakończą się do końca listopada br.

Od Tarnowa w kierunku Żabna budowany jest płot. Docelowo ogrodzenie dochodzić ma aż do Wisły w Szczucinie. Zasieki mają powstrzymać przemieszczanie się dzików, a wraz z nimi wirusa ASF, z Podkarpacia w głąb Małopolski.

Co to jest ASF?

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe , świniodziki oraz dziki.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ASF w gminie Stubno niedaleko Przemyśla. Wykonano oprysk o długości 23 km wzdłuż granicy z Ukrainą. Środek ma odstraszyć dziki - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl