Lloyd Austin podkreślił po konsultacjach z ukraińskim i rosyjskim ministrem, że kanały komunikacji z Rosją muszą pozostać otwarte.
"Niewzruszone zobowiązanie USA"
Pentagon podał też w komunikacie, że Austin przypomniał w rozmowie z Reznikowem o "niewzruszonym zobowiązaniu USA do wspierania zdolności Ukrainy do obrony przed agresją Rosji".
Zwrócił uwagę, że również wspólnota międzynarodowa, sojusznicy i partnerzy USA stale wspierają Ukrainę i budują jej siłę, aby mogła się bronić również w przyszłości.
Pentagon odmawia podania szczegółów
Podczas transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej rzeczniczka Pentagonu podania szczegółów telefonicznych konsultacji ministrów obrony USA i Rosji. Powiedziała jednak, że o rozmowę poprosił Austin.
Rzeczniczka dodała, że piątek był najlepszą okazją do rozmowy dla obu stron, ale nie wyjaśniła dlaczego.
Amerykańskie wsparcie dla Ukrainy. Tarcia między Republikanami a Demokratami
Prezydent USA Joe Biden skrytykował w czwartek Partię Republikańską, oskarżając ją o chęć, w przypadku zwycięstwa w listopadowych wyborach do Kongresu, potencjalnego zmniejszenia amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy.
– Mówią, że jeśli wygrają, to prawdopodobnie nie będą dalej finansować Ukrainy – stwierdził amerykański prezydent podczas podróży do Pensylwanii, stanu kluczowego dla wyników listopadowych wyborów.
– Nie rozumieją, jak poważne byłyby tego skutki, nie tylko dla samej Ukrainy, lecz także dla Europy Wschodniej i NATO – podkreślił Biden.
Lider republikańskiej mniejszości w Izbie Reprezentantów USA Kevin McCarthy zasugerował przed kilkoma dniami, że w przypadku zwycięstwa w listopadowych wyborach parlamentarnych jego partia może ograniczyć pomoc dla Ukrainy.
Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji pod koniec lutego rząd Joe Bidena, korzystając z ponadpartyjnego porozumienia w Kongresie, przeznaczył ponad 17 miliardów dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy.

wu
Źródło: