Eksperci Polskiego instytutu Ekonomicznego w swoim Tygodniku Gospodarczym wskazują, że we wszystkich pięciu rodzajach zmiany technologicznej „efekt zastępowania pracowników jest równoważony przez tworzone nowe miejsca pracy lub wzrost dochodu i popytu”.
Będą zmiany dla pracowników
Jak wyjaśniono, autorzy badali wpływ nowoczesnych technologii na pracę: inwestycje w ICT, robotyzację, wpływ na produktywność oraz wprowadzanie przez firmy innowacji produktowych i procesowych. Piątą kategorię badań stanowiły te, w których badane są inne aspekty technologii lub wpływ jest pośredni.
Jednocześnie podkreślono, że nie oznacza to, że zmiana technologiczna jest neutralna dla pracowników. – Nowe miejsca pracy nie zawsze powstają w tych samych miejscach, w których technologia zastąpiła pracowników, a wiele nowych stanowisk wymaga od pracowników wyższych kwalifikacji lub nabycia nowych umiejętności – czytamy.
Optymistyczne wnioski
Powiązanie wzrostu automatyzacji ze zwiększeniem zatrudnienia – płynęły również z badania robotyzacji w firmach działających w Polsce, przeprowadzone przez PIE w ubiegłym roku. Jak przypomniano, wtedy ankietowani przedstawiciele firm wskazywali, że w ślad za coraz większym wykorzystaniem robotów przemysłowych rośnie ich produktywność, popyt na produkty, a w ślad za tym łączne zatrudnienie.
- Te zawody mogą zniknąć z rynku pracy. Chodzi nawet o 7 na 10 pracowników
- Duże zmiany na rynku pracy. Te zawody znikną w ciągu najbliższych lat
- Coraz więcej Polaków rezygnuje z wakacyjnego wyjazdu. Najczęściej z braku pieniędzy
- Nawet co piąty Polak zrezygnował z wakacji z powodu wysokich cen. Ile trzeba wydać?
73 spośród 96 badań potwierdziły pozytywny efekt nowych technologii na tworzenie miejsc pracy. Z kolei 69 spośród 103 badań potwierdziło efekt zastępowania miejsc pracy przez nowe technologie.
