Na czym polega ozonowanie wody w basenie i czemu właściwie służy?
Każdy korzystający z basenu wprowadza do zbiornika pewną ilość zanieczyszczeń. Są to przede wszystkim mikroorganizmy - grzyby, bakterie, wirusy. Bardzo ważne jest zatem, aby woda w basenie była regularnie filtrowana i oczyszczana.
Z reguły wszystkie pływalnie do dezynfekcji stosują chlor - jest to najpopularniejsza i jak dotąd najlepsza forma ochrony. Ostatnio bardzo popularny stał się również ozon - należy jednak pamiętać, że jest to jedynie dodatkowa forma ochrony.
Woda w basenie nie może być tylko ozonowana. W procesie oczyszczania i uzdatniania, zanieczyszczona woda trafia do specjalnego zbiornika, w którym znajduje się ozon. Następnie specjalne filtry chlorują wstępnie "przygotowaną" wodę.
Dlaczego ozon ostatnio tak bardzo zyskuje na popularności? Mimo, że nie może całkowicie wyeliminować chloru, z pewnością może go w znacznym stopniu ograniczyć do niezbędnego minimum. Dzięki temu po kąpieli w basenie ozonowanym nasza skóra nie ma nieprzyjemnego zapachu i smaku.
Ponadto efektywnie usuwa z wody szkodliwe dla skóry substancje: żelazo, mangan i amoniak. Ozonowana woda jednak nie jest odporna na przesyłanie np. w rurociągach, a to dlatego, że w trakcie procesu ozonowania cząsteczka ozonu rozpada się, tworząc tlen cząsteczkowy. W związku z tym, w ozonowanej wodzie nie ma już wolnego ozonu, który chroniłby ją przed wtórnym skażeniem.