Dla zrozumienia sprawy wyjaśnijmy, że struktury Prawa i Sprawiedliwości podzielone są na okręgi wyborcze. W przypadku województwa lubelskiego są dwa okręgi - lubelski i chełmski. Przez lata prym w tym duecie wiódł okręg lubelski i jego przewodniczący, Krzysztof Michałkiewicz. To się właśnie zmieniło.
WIĘCEJ: Jarosław Stawiarski będzie nowym marszałkiem województwa
Zaproponowany przez centralę partii skład zarządu województwa pokazuje, że dziś najmocniejszą osobą w lubelskim PiS jest rzeczniczka prasowa partii, wicemarszałek Sejmu, chełmianka Beata Mazurek. To ona obsadziła większość stanowisk w regionalnej władzy.
- Michałkiewicz przegrał? Nie wiem, ale na pewno nie ma dobrych notowań - mówi nam jeden z lokalnych polityków PiS, ale chyba można mówić o przegranej. Po pierwsze dlatego, że to nie Michałkiewicz będzie marszałkiem, ale Jarosław Stawiarski. Co prawda Stawiarskiego nie można nazwać „człowiekiem Mazurek”, ale na pewno nie jest to też największy sympatyk Michałkiewicza. W PiS nie jest tajemnicą, że po wyborach w 2015 r. Stawiarski sam, przy pomocy Elżbiety Kruk, musiał sobie wychodzić tekę wiceministra sportu, a na wsparcie Michałkiewicza nie miał co liczyć.
Ludźmi Mazurek są za to inni rekomendowani do zarządu: Dariusz Stefaniuk i Zdzisław Szwed. Obaj pochodzą z jej okręgu wyborczego, a Szwed jest bliskim politycznym współpracownikiem Mazurek. Tak bliskim, że chciała, aby to on był kandydatem PiS na prezydenta Chełma.
Michał Mulawa, który zostanie przewodniczącym sejmiku też zawdzięcza stanowisko Mazurek.
Co w takim układzie zostało Michałkiewiczowi? - Nic - mówią w lubelskim PiS. - Zbyszek Wojciechowski i Bedner-Motyka w zarządzie to miejsca dla koalicjantów - Porozumienia Gowina i Solidarnej Polski Zbioro - wyjaśniają nasi rozmówcy.
Polityczne kłopoty Michałkiewicza zaczęły się jeszcze w kampanii wyborczej, kiedy Jarosław Kaczyński na zamkniętym, partyjnym spotkaniu zarzucił mu, że za mało angażuje się w kampanię. Dodatkowo w Lublinie PiS sromotnie przegrało. Kandydat PiS na prezydenta, Sylwester Tułajew odpadł już w pierwszej turze. Wybory do Rady Miasta PiS też przegrał. Z Lublina do sejmiku partia wprowadziła tylko dwóch radnych, a Koalicja Obywatelska troje.
Z kolei Mazurek mocno działała w wyborach. W skali kraju PiS obsadził stanowiska czterech prezydentów miast, w tym dwa na Lubelszczyźnie - w Zamościu i Chełmie. Oba te miasta znajdują się w okręgu wyborczym Beaty Mazurek.
Taki podział sił będzie miał znaczenie podczas przyszłorocznych wyborów do parlamentu. I to znów Mazurek może układać listy wyborcze. - I to już nie tylko w okręgu chełmskim, ale też w Lublinie - mówią w PiS.
ZOBACZ TEŻ: Beata Mazurek komentuje ujawnione nagranie z udziałem szefa KNF
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: