W połowie lipca rozpocznie się adaptacja rozległych podziemi pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze. Powstanie w nich obiekt turystyczny. Władze miasta zawarły w tej sprawie umowę z firmą Arado, której właściciele mają doświadczenie związane z tworzeniem podziemnych tras turystycznych. Zbierali je tworząc obiekt turystyczny Arado w Kamiennej Górze oraz „Movie Gate” pod pl. Solnym we Wrocławiu.
- Umowa dzierżawy przez nas podziemi pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze została zawarta na 25 lat - mówi Jarosław Bona, współwłaściciel firmy Arado.
Podziemny obiekt w Jeleniej Górze ma powierzchnię ponad 5 km kwadratowych. Do wybuchu drugiej wojny światowej w jego najstarszej części funkcjonowała potężna piwnica winna. Decyzja o drążeniu w obecnym Wzgórzu Kościuszki olbrzymiego schronu przeciwlotniczego zapadała w 1944 r. Początkowo schron miał być przystosowany dla około 2 tys. osób, jednak przystosowano podziemia dla 6 tys. osób.
Po wojnie podziemia zaadaptowano na magazyn Centrali Rybnej, a potem na pieczarkarnię. Na przełomie XX i XXI w. w pomieszczeniach po dawnej piwnicy na wina była dyskoteka.
- Projekt zagospodarowania podziemi zakłada stworzenie kompleksu „Time Gates”, czyli podróży w czasie. Będzie to połączenie historii i zabawy - wyjaśnia Jarosław Bona. - Mamy pomysły np. na bajkowe krainy dla dzieci, ale również na strefy związane z historią Dolnego Śląska, przede wszystkim Kotliny Jeleniogórskiej. Otwarcie zaplanowano na 22 grudnia 2018 r.
Właściciele firmy Arado nie wykluczają realizacji podobnego przedsięwzięcia w Wałbrzychu. Chodzi o adaptację schronu przeciwlotniczego pod parkiem Sobieskiego. Dziś dostępny jest tylko jego niewielki fragment za siedzibą liceum przy al. Wyzwolenia. Kończy się on zawałem i nie wiadomo w jakim stanie jest pozostała część podziemi.
Na razie w Wałbrzychu trwa budowa podziemnej trasy turystycznej pod zamkiem Książ. Firma TWS GB sp. z o.o. wydrążyła dwa szyby o głębokości 14 metrów. Budowane są w nich klatki schodowe, którymi turyści zejdą i wyjdą z podziemi pod zamkiem.
Trasa w Książu powstała w oparciu o wyrobiska z okresu drugiej wojny światowej ma być gotowa we wrześniu 2018 r.