Będą nowe podziemne trasy turystyczne

Artur Szałkowski
Umowa dzierżawy przez nas podziemi w Jeleniej Górze została zawarta na okres 25 lat i Jarosław Bona
Umowa dzierżawy przez nas podziemi w Jeleniej Górze została zawarta na okres 25 lat i Jarosław Bona Artur Szałkowski
Jeszcze przed końcem 2018 r. mają być udostępnione do zwiedzania dwa tajemnicze obiekty położone na południu naszego regionu. Oba są związane z mrocznym okresem II wojny światowej.

W połowie lipca rozpocznie się adaptacja rozległych podziemi pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze. Powstanie w nich obiekt turystyczny. Władze miasta zawarły w tej sprawie umowę z firmą Arado, której właściciele mają doświadczenie związane z tworzeniem podziemnych tras turystycznych. Zbierali je tworząc obiekt turystyczny Arado w Kamiennej Górze oraz „Movie Gate” pod pl. Solnym we Wrocławiu.

- Umowa dzierżawy przez nas podziemi pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze została zawarta na 25 lat - mówi Jarosław Bona, współwłaściciel firmy Arado.

Podziemny obiekt w Jeleniej Górze ma powierzchnię ponad 5 km kwadratowych. Do wybuchu drugiej wojny światowej w jego najstarszej części funkcjonowała potężna piwnica winna. Decyzja o drążeniu w obecnym Wzgórzu Kościuszki olbrzymiego schronu przeciwlotniczego zapadała w 1944 r. Początkowo schron miał być przystosowany dla około 2 tys. osób, jednak przystosowano podziemia dla 6 tys. osób.

Po wojnie podziemia zaadaptowano na magazyn Centrali Rybnej, a potem na pieczarkarnię. Na przełomie XX i XXI w. w pomieszczeniach po dawnej piwnicy na wina była dyskoteka.

- Projekt zagospodarowania podziemi zakłada stworzenie kompleksu „Time Gates”, czyli podróży w czasie. Będzie to połączenie historii i zabawy - wyjaśnia Jarosław Bona. - Mamy pomysły np. na bajkowe krainy dla dzieci, ale również na strefy związane z historią Dolnego Śląska, przede wszystkim Kotliny Jeleniogórskiej. Otwarcie zaplanowano na 22 grudnia 2018 r.

Właściciele firmy Arado nie wykluczają realizacji podobnego przedsięwzięcia w Wałbrzychu. Chodzi o adaptację schronu przeciwlotniczego pod parkiem Sobieskiego. Dziś dostępny jest tylko jego niewielki fragment za siedzibą liceum przy al. Wyzwolenia. Kończy się on zawałem i nie wiadomo w jakim stanie jest pozostała część podziemi.

Na razie w Wałbrzychu trwa budowa podziemnej trasy turystycznej pod zamkiem Książ. Firma TWS GB sp. z o.o. wydrążyła dwa szyby o głębokości 14 metrów. Budowane są w nich klatki schodowe, którymi turyści zejdą i wyjdą z podziemi pod zamkiem.

Trasa w Książu powstała w oparciu o wyrobiska z okresu drugiej wojny światowej ma być gotowa we wrześniu 2018 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Będą nowe podziemne trasy turystyczne - Gazeta Wrocławska

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kamil
Daj przykład podziemnych obiektów które nadają się na utworzenie tam tras turystycznych? Większość obiektów podmziemnych we Wrocławiu to niewielkie schrony, jeśli pozostały jakieś tunele to są one albo zawalone albo zalane, na pewno nie są mam tyle bezpieczne jak ten pod placem solnym wiec nikt by nie zezwolił na to by powstała tam atrakcja turystyczna.
J
Jarecki
Kwiczy w celi.Mieszkańcy Głuszycy już mieli dość tego oszusta i alkoholika.Ośmieszył miasto i mieszkańców.
t
taka prawda
Brudne pociągi, zapchane kible, ciągłe opóźnienia i chamska obsługa. Nikt nie lubi tych buców z KD, to odreagowują frustrację w internecie.
t
trafiony-zatopiony
A poznałem cię konduktorku po tej kropce, którą zawsze umieszczasz na końcu któregoś ze swoich setek nicków. Znowu chcesz parówę w odbyt cioto, żeby ta Jelenia Góra jeszcze bardziej śniła ci się po nocach?
h
hybryda
j.w.
Z
Z Jugowic
Nie tylko bloki ale także pięć poziomów.Także dwa podziemne dworce w których stoi złoty pociąg.Szpakowski nawet pokazuje na filmach wejścia do podziemi.
p
pierwiastek
z 5000 m2 i masz :D ale sie podniecil matematyk. 3 korytarze po 200m i jakas pajeczynka schronu na 6000osob szalu nima
M
Mieczysław
Czy to potwierdzona informacja?
A
Acha.
Owsiki zawsze się radośnie wiercą na myśl o Jeleniej Górze.
M
Mieszkaniec Głuszycy
Kwiecień siedzi w więzieniu W końcu go zamknęli za oszustwa i wyłudzenia.
G
Gość
A kto miał się tym zająć ? Przecież nie jakiś wiejski łysy chłopek, który nie ma pojęcia o dużych miastach, a tylko wsiach typu Mikstat czy Ramiszów.
Wie natomiast jak wydawać bez sensu nie swoje pieniądze ! Ale już DOŚĆ. NIGDY WIĘCEJ TEGO CHŁOPKA i JEGO KOLESI !
t
tourist
Tajm Gejts w Dżelenaja Gora.
D
Darek
.
W
Wrocławianin
Jestem bardzo ciekawe stanowiska Pana Dariusza Kwietnia w tej sprawie.
m
matador
Czy Pan Szałkowski ma pojęcie co to jest 5 km kwadratowych? To 500( pięćset) hektarów!!
Wniosek- podziemia miałyby się rozciągać na obszarze znacznie większym niż CAŁE śródmieście Jeleniej Góry z przyległościami. Dla lepszego zobrazowania- to równowartość pięciokrotnego obszaru Parku Szczytnickiego we Wrocławiu. Może Pan Szałkowski się jednak z lekka pomylił?
Wróć na i.pl Portal i.pl