Dzień Nauki Polskiej - nowe święto państwowe, którego chce PiS
Projekt ustawy w Sejmie złożyło 26 posłów z klubu PiS. Nowe święto państwowe – Dzień Nauki Polskiej – jest proponowane na 19 lutego. Data jest nieprzypadkowa – tego dnia bowiem urodził się polski astronom, Mikołaj Kopernik. Dzień Nauki Polskiej miałby zwrócić uwagę na polskich naukowców i uczcić ich dokonania. Pod projektem ustawy podpisał się m.in. Ryszard Terlecki.
Dzień Nauki Polskiej będzie wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych. Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką – czytamy w projekcie ustawy.
Patronem nowego święta państwowego ma być Mikołaj Kopernik, astronom urodzony w Toruniu. Posłowie PiS zwracają uwagę na to, że jego osiągnięcia miały wpływ na ludzkość. Kopernik działał na przełomie XV i XVI wieku, a jego dzieło „O obrotach sfer niebieskich” wywołało rewolucję naukową, zwaną przewrotem kopernikańskim.
Nowe święto państwowe – dzień wolny od pracy?
Czy nowe święto państwowe – Dzień Nauki Polskiej – byłby dniem wolnym od pracy? Ci, którzy na to liczą, będą rozczarowani. Twórcy projektu ustawy zakładają, że wprowadzenie Dnia Nauki Polskiej do kalendarza świąt państwowych nie będzie wiązało się z obciążeniami dla „budżetu państwa ani budżetów jednostek samorządu terytorialnego”.
Jeśli Dzień Nauki Polskiej zostanie uchwalony, nie będzie to pierwsze święto państwowe uchwalone w Polsce w ostatnim czasie. W ubiegłych latach ustanowione zostały:
- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (obchodzony 1 marca, uchwalony w 2011)
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (obchodzony 24 marca, uchwalony w 2018)
- Święto Chrztu Polski (obchodzone 14 kwietnia, uchwalone w 2019)
- Narodowy Dzień Zwycięstwa (obchodzony 8 maja, uchwalony w 2015)
- Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (obchodzony 12 lipca, uchwalony w 2017)
- Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych (obchodzony 19 października, uchwalony w 2018)
