Będzie ustawa o uzgodnieniu płci? Jasna deklaracja Adama Bodnara

Daniel Świerżewski
Opracowanie:
Bodnar podkreślił, że procedury dotyczące uzgodnienia płci są "dość uciążliwe i trudne" dla osób, które przez nie przechodzą
Bodnar podkreślił, że procedury dotyczące uzgodnienia płci są "dość uciążliwe i trudne" dla osób, które przez nie przechodzą fot. Adam Bodnar
Trzeba przyjąć ustawę o uzgodnieniu płci; rozmawiam na ten temat z ministrą ds. równości Katarzyną Kotulą; rozpoczęcie prac legislacyjnych to kwestia miesięcy - mówił w środę minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Ustawa o uzgodnieniu płci

W połowie października weszła w życie nowelizacja rozporządzenia MS - Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, której głównym założeniem jest zaliczenie spraw o ustalenie płci do kategorii spraw pilnych trafiających na terminy rozpraw poza kolejnością.

Celem wprowadzenia takiej zmiany - jak uzasadniało Ministerstwo Sprawiedliwości - jest "wsparcie dla osób, które w postępowaniu sądowym ubiegają się o uzgodnienie płci metrykalnej z ich tożsamością płciową oraz dla innych uczestników takiego postępowania".

Deklaracja Adama Bodnara

W środę w radiu RMF FM Bodnar podkreślił, że procedury dotyczące uzgodnienia płci są "dość uciążliwe i trudne" dla osób, które przez nie przechodzą. "Uważam, że trzeba przyjąć ustawę o uzgodnieniu płci" - oświadczył. Przypomniał, że takie zmiany były procedowane już przez parlament, kiedy premierką była Ewa Kopacz.

Szef MS przekazał, że rozmawia na temat nowego projektu ustawy w tej sprawie z ministrą Kotulą. "Jest tyle rzeczy, że po prostu jeszcze nie ruszyło to do konkretnych prac legislacyjnych, ale myślę, że jest to kwestia miesięcy" - zapowiedział Bodnar.

W 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o uzgodnieniu płci. Jej głównym celem było uproszczenie procedur związanych z uzgodnieniem płci i zlikwidowanie obowiązującego obecnie w tego typu sprawach trybu procesowego, związanego z koniecznością pozywania własnych rodziców. Sprawy dotyczące uzgodnienia płci miały być rozpatrywane w trybie nieprocesowym. Decyzję sąd miał podejmować na podstawie orzeczeń lekarskich.

W październiku 2015 r. ustawę zawetował prezydent Andrzej Duda, zaś kończący swoją kadencję Sejm na ostatnim posiedzeniu nie zajął się wetem prezydenta. Ustawa przepadła - jeśli w związku z końcem kadencji Sejm nie zajmie się prezydenckim wetem, zawetowana ustawa nie wchodzi w życie i tak jak projekty ustaw podlega zasadzie dyskontynuacji.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz
A ustawa o przymusowej kastracji
P
Pol
4 grudnia, 20:19, ?:

Jakiej płci jest bodnar?

Ludzie bez sumienia nie mają płci. A tym bardziej reżimowe marionetki.

?
Jakiej płci jest bodnar?
H
Hans von Schwinke
oby wam wetknieto siekiere w odbyt, wy balwany eu!

albo jak w Niemczech zmieniac "plec" 2 razy do roku !
i
idiotyzm
No to facet będzie mógł się np. poczuć kobietą i pójść 5 lat wcześniej na emeryturę albo rywalizować z kobietami w zawodach sportowych
D
Donekbober
Kotula już broszkę POkotulała
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl