Spis treści
Rzecznik Praw Obywatelskich: Polska musi wprowadzić związki osób tej samej płci
Temat związków partnerskich trafił na tapet po tym, jak ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała o publikacji projektu w tej sprawie na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak przy większości tematów tzw. światopoglądowych, sprawa wzbudziła duże kontrowersje w koalicji rządowej, zwłaszcza ze strony polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego.
W czwartek rano do tematu odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek, który był gościem „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24. Powiedział, że Polska jest zobowiązana wprowadzić rozwiązania, sankcjonujące związki osób tej samej płci, gdyż zapadł taki wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
– Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał wprowadzenie rozwiązania ustawodawczego instytucjonalizującego związki osób tej samej płci. To jest obowiązek państwa i ten obowiązek powinien być wykonany – mówił prof. Wiącek.
Orzecznictwo ETPC mówi o związkach tej samej płci
RPO dodał, że wyrok ETPC określa minimalne wymagania, co przepisy w tej sprawie powinny zawierać, w tym „dziedziczenie, prawo socjalne czy kwestie dotyczące własności, obowiązku alimentacyjnego”.
Według prof. Wiącka, jeśli Polska nie wprowadzi odpowiednich rozwiązań, naraża się na procesy przed Trybunałem i związane z nimi konsekwencje.
Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu zawiera kilka wyroków dotyczących związków osób tej samej płci. Najnowszy, z 12 grudnia 2023 roku (w sprawie Przybyszewska i inni przeciwko Polsce), mówi, że Polska, nie wprowadzając przepisów regulujących tę kwestię, naruszyła artykuł 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczący „poszanowania prywatności i życia rodzinnego”.
Jak poinformował i.pl Zespół Prasowy Biura RPO, to do tego wyroku, jak również późniejszego (Formela i inni przeciwko Polsce, 19 września 2024) odnosił się w swoim wystąpieniu prof. Wiącek.
RPO zwraca się do premiera Donalda Tuska
Rzecznik 18 października skierował do premiera Donalda Tuska pytania w sprawie zastosowania się Polski do tych wyroków.
„W ocenie ETPC państwa-strony Konwencji mają szeroki margines oceny co do charakteru przepisów dla par jednopłciowych. Istotne jest jednak, aby ochrona państwa była odpowiednia. Konwencja ma gwarantować nie iluzoryczne lub teoretyczne uprawnienia, ale takie, które będą praktycznie i efektywnie zapewniane. Tym samym prawna instytucjonalizacja powinna w polskim porządku prawnym odnosić się m.in. do problemów wskazanych już w skargach do ETPC” – napisał w piśmie RPO.
Rzecznik uważa, że wdrożenie tych wytycznych do polskiego systemu prawnego nie stoi w sprzeczności z art. 18. Konstytucji RP.
Właśnie tego samego dnia, którego RPO zwrócił się z pytaniami do premiera, na stronach RCL pojawił się projekt ustawy dotyczący związków partnerskich.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!