Spis treści
Związki partnerskie. Projekty ustaw opublikowane na stronach RCL
W piątek ministra ds. równości Katarzyna Kotula (Lewica) poinformowała, że projekty dotyczące związków partnerskich opublikowane zostały na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakładają one, że związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie pełnoletnie osoby, bez względu na płeć.
Projekty nie były konsultowane z PSL
Urszula Pasławska, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, pytana przez i.pl czy projekty ustaw dotyczące związków partnerskich, które zostały opublikowane na stronach RCL były konsultowane i uzgodnione z PSL, odpowiedziała, że nie.
– Żałuję, że nasze postulaty, które były zaprezentowane pani minister Kotuli nie zostały uwzględnione. Myślę, że kwestie dotyczące dzieci, kwestie rejestracji w urzędach stanu cywilnego i zmiany nazwiska, nie znajdą w tym Sejmie większości – podkreśliła.
Urszula Pasławska poinformowała ponadto, że po tym, jak przedstawiła ministrze ds. równości rekomendacje Ludowców, Katarzyna Kotula zerwała rozmowy.
PSL przedstawi własny projekt ws. związków partnerskich
Posłanka PSL – Trzeciej Drogi pytana, czy to oznacza, że propozycje ministry Katarzyny Kotuli są nie do zaakceptowania przez PSL, odpowiedziała, że „będziemy pracować nad ustawą, która została przygotowana przez panią minister”.
– W tej chwili ta ustawa będzie pewnie przez kilka tygodni procedowana w trybie konsultacji międzyresortowych. Oczywiście my przedstawimy takie propozycje, aby jednak znaleźć większość w Sejmie i pchnąć sprawę związków partnerskich do przodu, aby ta sprawa nie dzieliła Polaków i nie była elementem wojny polsko-polskiej – mówiła.
Urszula Pasławska podkreśliła, że ze strony PSL „jest pełna determinacja, aby przeprowadzić takie normy prawne, które pozwolą 1,5 miliona Polakom ułatwić życie”.
Dopytywana, czy PSL przedstawi alternatywny projekt ustawy do tych, opublikowanych w piątek na stronach RCL, odpowiedziała, że tak.
– Będzie on zaprezentowany w niedługim czasie – dodała.
Urszula Pasławska podkreśliła, że liczyła na to, że „projekt pani minister Kotuli, będzie uwzględniał propozycje, prośby i rekomendacje PSL”.
– Ale skoro nie, to mam nadzieję, że w trochę innej formule uda się nam wypracować takie przepisy, które dadzą nam większość do poparcia ustawy o związkach partnerskich w Sejmie – powiedziała.
Co zakładają projekty ustaw dotyczące związków partnerskich?
Projekty dotyczące związków partnerskich opublikowane w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji zakładają, że związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie pełnoletnie osoby, bez względu na płeć. Przewidują one, że partner będzie miał prawo do uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad dzieckiem pod władzą rodzicielską drugiej z osób i w wychowaniu jej dziecka. Zgodnie z projektem, związek partnerski będzie można zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego. Osoby, które go zawrą, będą mogły nosić wspólne nazwisko. Ponadto projekt zakłada, że osoby w związku partnerskim będą miały prawo do wspólnego opodatkowania dochodów. Zyskałyby możliwość zawarcia majątkowej umowy partnerskiej w formie aktu notarialnego, która ustanowi wspólność majątkową. Partnerzy byliby zaliczeni do I grupy podatkowej, którą tworzą członkowie najbliższej rodziny.
W piątek Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Marcin Wiącek przypomniał, że Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) orzekł, że Polska nie uchwalając przepisów przewidujących uznanie i ochronę związków osób tej samej płci naruszyła art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. RPO zaznaczył, że ochrona związków tej samej płci powinna uregulować kwestie mieszczące się w prawie rodzinnym i opiekuńczym, w tym sprawy finansowe pomiędzy partnerami, obowiązek alimentacji, opiekę nad partnerem w złym stanie zdrowia, dostęp do dokumentacji medycznej, dziedziczenie, sprawy podatkowe, prawa związane z własnością, dostęp do świadczeń emerytalno-rentowych a także umożliwienie zmiany nazwiska na nazwisko partnera.