Berlin zakazuje najmu mieszkań dla turystów. Kraków pójdzie w jego ślady?

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Do Krakowa przybywa z roku na rok coraz więcej turystów
Do Krakowa przybywa z roku na rok coraz więcej turystów brak
Władze Berlina zakazały najmu krótkoterminowego mieszkań dla turystów. Coraz głośniej o podobnych obostrzeniach mówi się w Krakowie. Na środowej sesji Rady Miasta Krakowa radni będą głosować rezolucję do władz państwowych o zmiany w prawie, które pozwolą regulować kwestie najmu krótkoterminowego.

W zeszłym roku Kraków odwiedziła rekordowa liczba turystów - 12,9 mln. Jednym z negatywnych tego efektów jest wyludnianie się centrum miasta. Opuszczane mieszkania są zamieniane na pokoje czy apartamenty na krótkotrwały najem. Wiele takich kwater działa nielegalnie. Władze Krakowa od pewnego czasu próbują zdobyć dane osób oferujących pokoje na wynajem, które często swojej działalności nie zgłaszają odpowiednim organom.

Władze Krakowa podkreślają, że chcą unormowania sytuacji, ale do tego muszę wiedzieć, z jaką skalą mają do czynienia. - Nie chodzi o zwalczanie osób, które mają apartamenty, tylko o pewną czystość relacji. Słusznie zwracają nam uwagę właściciele hoteli czy pensjonatów. Oni z tytułu swojej działalności ponoszą określone opłaty na rzecz miasta, a nielegalna konkurencja nie dość, że tego nie robi, to odbiera im klientów - mówił nam niedawno Andrzej Kulig, wiceprezydent odpowiedzialny za promocję miasta.

Rezolucja do władz państwowych

Problem dostrzegają też radni, którzy w środę będą głosować nad rezolucją do rządu i Sejmu, aby ustawowo zająć się kwestią najmu krótkoterminowego i dać samorządom odpowiednie narzędzia w tej kwestii. - Na przykład, aby dać prawo wspólnotom mieszkaniowym do wyrażania opinii, czy życzą sobie apartamentów na wynajem w swojej kamienicy. Jeśli większość stanowią mieszkańcy, to mogą nie wyrazić zgody - mówi Aleksander Miszalski (PO), szef komisji turystyki.

Jak dodaje, jest to jeden z wariantów. Radny, który sam działa w branży turystycznej (jest współwłaścicielem sieci hosteli), zaznacza że trzeba działać ostrożnie, żeby nie wylać dziecka z kąpielą. - Wielu ludzi zainwestowało przecież w takie apartamenty. Ale problem jest. Inne miasta w Europie starają się to regulować. Jakimś pomysłem może być limit mieszkań na wynajem. Ale do tego potrzebujemy narzędzi prawnych - zaznacza.

„Z coraz większym niepokojem obserwuje się narastające zjawisko wynajmowania mieszkań dla turystów na krótkie okresy. Zdesperowani mieszkańcy centrum, czują się bezsilni wobec faktu, że ich dom jest zamieniany w hotel przez grupę osób, dla których świadczenie tego typu usług stanowi biznes. Ludziom zależy na spokojnym i niezakłóconym korzystaniu z własnych mieszkań. Niestety obcy z walizkami notorycznie blokują miejsca postojowe mieszkańców, urządzają głośne imprezy i nie szanują części wspólnych budynku zamieniając codzienne życie stałych mieszkańców w wielu miejscach w koszmar” - to fragment uzasadnienia rezolucji Rady Miasta Krakowa, którą w środę zajmą się radni.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Kraków. Nielegalny wynajem apartamentów dla turystów. Miasto szuka pomocy

Radykalne działania Berlina

Problem zbyt dużego ruchu turystycznego i wynajmowania mieszkań pod turystów dostrzegają też miasta w Zachodniej Europie.
Władze Amsterdamu przyjęły, że mieszkańcy mogą krótkoterminowo wynajmować swoje mieszkania jedynie przez 60 nocy w roku. W Paryżu jest to możliwe przez 120 nocy. Najdalej poszedł Berlin - jego władze całkowicie zabroniły krótkoterminowego najmu całych mieszkań (można wynajmować pokoje). Ograniczenia wprowadziło też wiele miejscowości w Hiszpanii i w Grecji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Berlin zakazuje najmu mieszkań dla turystów. Kraków pójdzie w jego ślady? - Gazeta Krakowska

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ten argument że turysta blokuje miejsce parkingowe jest grubo przesadzony. Kto przebywa w mieszkaniu ten chce i zaparkować. Nie ma znaczenia cz to właściciel mieszkania czy jego najemca. A tylko połowa turystów przyjeżdża samochodami więc rejony gdzie mieszkają turyści powinny mieć wiecej dostępnych miejsc parkingowych niż rejony zamieszkane przez Krakowian. Nie licząc faktu że wielu Krakowian ma po dwa samochody na rodzinę.

m
mieszkaniec
My mieszkańcy musimy zrobić protest przeciwko hotelarzom i ich bezczelnym procederom przejmowania naszego miasta. Wynajem krótkotrwały pozwala utrzymać mieszkania podczas gdy wprowadzanie hoteli prowadzi do wyludnienia okolicy. To hotele sprowadzają bandy pijanych Angoli. To hotele powinno się drastycznie ograniczyć !
E
Elżbieta
Wynajem w naszej kamienicy znacząco poprawił jakoś części wspólnych. Jest cicho, spokojnie i dużo bezpieczniej. Ludzie kulturalni, mili.
k
krakus102
FUJ. Paskudny artykuł z nieprawdą i hipokryzją, pisany z pewnością na zamówienie lobby hotelarskiego. Troska o mieszkańców???? A gdzie jest jak się latami NIC nie robi z pijanymi bandami pod oknami? A jak mają mieszkać ludzie jak nie ma gdzie parkować? A za co mają utrzymać mieszkania i remonty substancji często zabytkowej? Co za skrajna hipokryzja! Prawda jest taka, że tam gdzie jest wynajem gwałtowanie rośnie czystość domów, odnawiane są sienie, klatki, zabezpieczane instalacje, rośnie bezpieczeństwo.
i
iza
wszystkim którzy krytykują wynajem krotkotrwaly , życze aby zamieszkali w takiej kamienicy, staly ruch
w dzień i w nocy ,krzyki ,pijaństwo, wchodzenie w nocy razem z bramą i nie sa to 2 osoby ale 6 lub 7 - jednym słowem koszmar,
.
K
Kalinda
Powiem tak:
1. Porównywanie Krakowa czy Sopotu do Barcelony lub Berlina, to jednak megalomania
2. Obłuda pana Miszalskiego nie zna granic: występuje rzekomo w obronie mieszkańców uskarżających się na uciążliwość krótkich wynajmów, a w rzeczywistości chodzi o interesy hotelarzy i właścicieli hosteli (sic!). Czy sądzi Pan, Panie Radny, że wynajem dla studentów lub na hotele pracownicze dla obcokrajowców będzie mniej uciążliwy dla sąsiadów??? No ale tak szczerze, Panie Radny???
3. Pomysł, aby wspólnoty decydowały, komu właściciel ma swoje mieszkanie wynająć jest z założenia niezgodny z Konstytucją i nawet takie giganty jak Paryż lub Barcelona na to nie wpadły... No ale Pana ugrupowanie ma doświadczenie w uchwałach niezgodnych z Konstytucją.
G
Gość
Mam airbnb w bloku. Moze nawet kilka. Jedno napewno bo widzialem, na internecie. O problemach nie slyszalem. 95% turystow to normalni ludzie kulturalne, bogate pary z zagranicy ktore przyjezdaja zwiedzac. Prawdopodobienatwo patologi jest mniejaze niz na przecietnych osiedlu gdzie mozemy trafic na alkoholika ktory urzadza libacje i awantury. Ba nawet jak grupa urzadzi impreze to za 30 min jest policja i ida spac. Na drugi dziwn ich nie ma, i z nowu prze kolejne pol roku spokoj. Jak sie trafi na alkoholika to sie ma proble cale zycie. Dla mnie problem wydumany. Jedyne co slyszalwm to drobne dewastacje na klatkach schodowych, tylko to ze akurat osoby z airbnb to dewastuja, a nie byle pijaczyna z ulicy jest srednio prawdopodobne. Jak ktos nie chce miec problemow z imprezami to wystarczy limitowac liczbe osob na jeden apartament do pary 2 osob + ewentualne dzieciaki. Wtedy co najwyzej taka para bedzke uprawiac glosny seka przez 15 min i pojdzie spac. Napewno opcja wynajmu dla > 2 osob doroslych na apartament zwieksza ryzyko imprez i roznych patologi.
W
Wasg
Tak jak z taksowkami I ube..., nowy lepszy dla klienta serwis wypiera stary, ja juz nigdy nie zamowie taxi, klienta trzeba szanowac, turyste tez
n
na budowe hotelu
w kazdym miejscu, jeszcze turystow im nagania, to juz jest zagranie ponizej pasa.
w
w pelnej krasie
komuna
f
fg
Hotelarsko gastronomiczna mafia ma widocznie słabe zyski ,że mając wpływy u radnych i urzędników chce zmiany prawa na swoją korzyść.
Urzędnicy Majchrowskiego od lat praktykują siłowe rozwiązania w celu ochrony interesów finansujących kampanie lobbystów różnych branży , toteż w tym wypadku reagują natychmiast na sygnał swoich protektorów.
Przypominacie sobie jak obstawiono znakami zakazu ruchu wszystkie ulice ,żeby napędzić siłą parkujących do parkingów prowadzonych przez miejskie jednostki ?
t
tom
nagle urzędnicy martwią się wyludnianiem centrum Krakowa!? Niewiarygodne! a co robiliscie przez 25 lat? wszystko aby to centrum wyludnić! 200 lat temu skutecznie by się z wami mieszkańcy porachowali!
A
Ahaha
Skladuja walizki na parkingach pana Ogorka lol lol lol Co oni juz nie wymysla.
G
Gość
Prawda jest taka ze ludzie na pobyt dluzszy niz 2 noce unikaja hoteli z daleka bo sa totalnie niekomfortowymi 10m2 klitkami i wola nawet doplacic i miec komfortowe apartamenty 40-60m2 z pelnymi udogodnieniami. A nie prysznic i lozko.
L
Lol
Dokladnie przyylatuja tym ryanairem i parkuja swoje samoloty na miejscu parkingowym redaktora i biedak nie moze ze swojej wsi pod myslenicami zaparkowac za darmo na platnym parkingu w strefie
Wróć na i.pl Portal i.pl