Białe, różowe czy czerwone? Jakie wino piją księża

marzena
Alicja Zięba, prezes Christ Wieliczka polecała wino kanadyjskie. – Wielu księży preferuje wino mszalne zza oceanu i bardzo ceni jego smak – mówiła.
Alicja Zięba, prezes Christ Wieliczka polecała wino kanadyjskie. – Wielu księży preferuje wino mszalne zza oceanu i bardzo ceni jego smak – mówiła. Dawid Łukasik
W niektórych parafiach najważniejsza jest marka, w innych liczy się przede wszystkim cena. Ważne jest jednak, żeby wino mszalne miało specjalny certyfikat. Smak i kolor nie maja znaczenia.

W Polsce księża preferują do mszy wino białe. – Po czerwonym po prostu trudno doprać bieliznę liturgiczną – mówi Marta Batko z krakowskiej firmy Dionizos. – Ale nie znaczy to wcale, że brakuje chętnych na czerwone wina. Smak zależy od gustu duchownego. Może być wytrawne, półsłodkie lub słodkie. W tej kwestii Kościół niczego nie narzuca – dodaje. – Ważne jest tylko, by miało specjalny certyfikat, wydawany przez arcybiskupa, który zaświadcza, że jest to czyste wino gronowe, bez domieszek konserwantów, nie dosładzane i nie rozcieńczane wodą. Słowem – jak najbardziej naturalne. – Chociaż z tego co wiem, wielu duchownych zaopatruje się w sklepach sieciowych, płacąc 8 złotych za butelkę – wyjaśnia.

Firma Dionizos przywiozła do Kielc na targi węgierski biały tokaj. – Butelka takiego trunku kosztuje od 22 złotych. Ale są dużo tańsze i droższe wina, w które zaopatrują się parafie - dodaje.

40 złotych trzeba zapłacić za włoskie wino mszalne, które wytwarzane jest i butelkowane na Sycylii. Właściciel włoskiej firmy Vinimar Vini Marsala Riccardo Scotti zachwalał jego zalety i podkreślał, że słońce Italii ma decydujące dla smaku znaczenie i czyni go wprost wybornym.

Ale wino do liturgii mszy świętej może pochodzić także zza oceanu. Produkowane i butelkowane w Kanadzie wina półsłodkie, słodkie i wytrawne maja na polskim rynku wielu zwolenników. Tak samo jak wina chilijskie, francuskie, a nawet niemieckie. – Moja firma dystrybutorska poleca wino w cenie od 17 złotych za butelkę – mówi Alicja Zięba, prezes Christ Wieliczka.

Wstęp i katalog bezpłatny po wypełnieniu ankiety, uprzedniej rejestracji na stronach internetowych targów Sacroexpo, Salonu Expositio, dla przedsiębiorców po pozostawieniu firmowej wizytówki. Godziny otwarcia: środa, 20 czerwca: 9-15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Białe, różowe czy czerwone? Jakie wino piją księża - Echo Dnia

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
DariaPsych
Jeżeli to wino jest pite tylko symboliczne i w małych ilościach, to chyba można sobie pozwolić na coś lepszego niż najtańsze wino siarkowe ze sieciówki za 5 zł. Wiele dobrych win można znaleźć w internecie – np. w sklepie Dekanter.pl
k
kakus
Kiedyś miałem okazję spróbować ich wino - żadna atrakcja, nie było smaczne, ale też trzeba myśleć... wino smakuje dopiero po połączeniu z konkretnymi potrawami. Przykłady można mnożyć, ale chyba każdy zna zasadę wino białe do białego mięsa, a wino czerwone do czerwonego. W praktyce jednak to takie proste nie jest i wiele zależy od składników potrawy. Fajnie to tłumacza w Centrum Wina, zawsze staram się dobrać coś odpowiedniego pod potrawy i raczej się to udaje, ale to raczej ludzie w sklepie sugerują co konkretnie kupić.
K
KAMA
WÓDKA,KARTY I DZIWKI DLA CZARNUCHÓW SA NAJWAŻNIEJSZE!
123
biale fresco z biedronki ma certyfikat arcybiskupa?
B
Bartek
Artykuł napisany przez Panią Redaktor przedstawia księży jako degustatorów wina mszalnego, którzy zwracają uwagę czy to na składniki wykorzystane do produkcji wina czy na cenę lub smak. Artykuły napisane takim językiem, są niestety pożywką dla krytyków duchowieństwa i samego Kościoła. Nikt jednak nie pomyślał, że podczas Mszy Św. wino i hostia stają się Ciałem i Krwią samego Chrystusa i to jest sednem całej Tajemnicy, a nie smak czy kolor wina...
f
figo
A jakie wina piją krawcowe, spawacze, 50-latkowie, wdowcy, sędziowie ?
A księża piją wina zawodowo czy prywatnie ?
 
v
v
8 zł za butelkę. Bzdury. Piją najczęściej Subito Santo 55 za butelkę. Można sprawdzić na ich stronach sklepowych.
A
Alek
A co tu komentować? Reklamę firm dystrybucyjnych? Targów? Co do strachu i wstydu. Słusznie, takie żenujące nawoływania lewackich lemingów powinny być powodem do wstydu.  
k
ks Mietek
Jakie tam wino? Chyba tylko na ołtarzu...
Wódka i karty to jest to!
w
wełna
a w jakich majtach chodzą czarni? w bialych, różowych czy czerwonych?
A
Alek Kapota
Ja preferuję piwo. Jasne że pełne.
d
deka
Gdzie są komentarze!. Boicie sie czarnych okupantów. Wstyd.
Wróć na i.pl Portal i.pl