Rezerwat krajobrazowy Sine Wiry w Bieszczadach powstał w 1987 roku, położony jest na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje 450 hektarów. Został utworzony w celu ochrony przełomowego odcinka Wetliny i to właśnie przełomowi tej rzeki, która lawiruje między wielkimi głazami i progami skalnymi, zawdzięcza swą popularność wśród odwiedzających tę część Bieszczad turystów.
W rezerwacie wytyczono ścieżki przyrodniczo-edukacyjne. Dzięki nim spacerować można nad samym brzegiem Wetliny.
Dwie trasy do rezerwatu Sine Wiry
Do Sinych Wirów najprościej dotrzeć z parkingu w Polankach. Położony jest mniej więcej w połowie trasy z Bukowca do Dołżycy, koło Cisnej. Ciężko go przegapić, jest dość duży i zazwyczaj stoją tu samochody. Miejsce jest popularne wśród odwiedzających Bieszczady turystów - wychodzi się stąd do cerkwi w nieistniejącej już wsi Łopience.
Od parkingu trzeba przejść kawałek w stronę Cisnej i za mostem na Solince skręcić w szutrową drogę. Stąd do przełomu Wetliny w rezerwacie Sine Wiry jest około 3 kilometrów.

Google Street View
Trasa z Polanek nie należy do trudnych. Biegnie szutrową stokówką, najpierw wzdłuż Solinki, a później wzdłuż Wetliny. Przez cały czas łagodnie wznosi się i opada, różnica wzniesień na trasie wynosi zaledwie około 50 metrów. Dojście do przełomu zajmuje kilkadziesiąt minut.
Druga trasa do rezerwatu Sine Wiry prowadzi z Kalnicy. To przedłużenie drogi z Polanek. Z Kalnicy do Sinych Wirów jest jednak dalej - ponad 8 kilometrów. Długość obu odcinków możecie porównać na poniższej mapie:
Klimat jak z "Władcy Pierścieni"
Podobno na wycieczkę do rezerwatu Sine Wiry najlepiej wybrać się o świcie, kiedy nad Solinka i Wetliną unoszą się poranne mgły, a na trasie praktycznie nie ma turystów.
- Panuje wtedy taki klimat, że można by tu kręcić sceny do którejś z wypraw we "Władcy Pierścieni" - powiedział nam znajomy, który od lat jeździ w Bieszczady.
Rankiem do Sinych Wirów nie udało się dotrzeć, ale trasa i przełom Wetliny i tak zrobiły na nas duże wrażenie. Zobaczcie zresztą sami.
Sine Wiry - galeria zdjęć:
W Bieszczadach polecamy również:
Zapora w Solinie ma już 56 lat! Jak powstawała? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Dzikie Bieszczady na wyciągnięcie ręki. Odwiedź Pawilon Wyst...
