Biskupi w Chile złożyli rezygnację na ręce papieża Franciszka w związku ze skandalem pedofilskim

Wojciech Rogacin
AP/EAST NEWS
W niemającym precedensu geście wszyscy 34 biskupi katoliccy z Chile złożyli w piątek rezygnację z pełnionych funkcji na ręce papieża Franciszka. To ich akt skruchy wobec wieloletniego ukrywania przypadków molestowania seksualnego przez księży w tym kraju.

Jak podaje Reuters, złożenie rezygnacji nastąpiło kilka dni po spotkaniu episkopatu Chile z papieżem Franciszkiem, podczas którego omawiano skandal pedofilski w tamtejszym Kościele, w tym ukrywanie przypadków pedofilii popełnianej przez księży.

- Złożyliśmy nasze stanowiska w ręce Ojca Świętego i jemu zostawiamy wolną decyzję odnośnie każdego z nas - głosi wspólne oświadczenie biskupów. Papież zdecyduje czy przyjmie rezygnację od wszystkich hierarchów, czy tylko od niektórych.

Nigdy wcześniej w Kościele katolickim nie było przypadku by wszyscy biskupi z jednego kraju jednocześnie złożyli rezygnację z pełnionych funkcji.

Wcześniej - jak przypomina Reuters - odbyło się czterodniowe spotkanie chilijskich biskupów z papieżem w Watykanie. Franciszek zarzucił biskupom ciężkie zaniedbanie w prowadzeniu dochodzeń po pojawiających się oskarżeniach o molestowanie seksualne dzieci przez księży w Chile. Papież zarzucał również, że dowody przestępstw seksualnych zostały zniszczone.

Ofiary molestowania uznają, że dymisja wszystkich biskupów to dobry krok. - To zmieni sytuację na zawsze - napisał na Twitterze Juan Carlos Cruz, jeden z byłych molestowanych chłopców. Inny - José Andrés Murillo - dodał, że biskupi nie potrafili chronić najsłabszych, dlatego wszyscy powinni odejść - podaje Reuters.

Agencja przypomina, że skandal w chilijskim kościele wybuchł w 2011 roku, kiedy pod dochodzeniu przeprowadzonym przez Watykan uznano winnym księdza Fernando Karadimę. Miał on w latach 70. i 80. dopuszczać się molestowania chłopców. 87-letni dziś kapłan zaprzecza oskarżeniom. Ofiary księdza oskarżają również biskupa Juana Barrosa, że krył pedofilskie czyny podwładnego.

POLECAMY:

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
ada
W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.
11
Szkukajcie na fB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11
m
miś
ciekawe,że za jp2 ten problem w ogóle nie istniał,epidemia wybuchła czy skończyło się ciche przyzwolenie
K
Klara
ale za to został świętym pozostawiając po sobie około 700 pomników i tablic pamiątkowych montowanych za życia i po śmierci. Do tego dochodzi co najmniej kilkaset nazwanych jego imieniem placów, ulic czy szkół. Czy naprawdę on na to sobie zasłużył?.
G
G.
I Co? Znów im się upiecze, bo się "skruszyli"? Proces i do więzienia! Jakim prawem ma im to ujść na sucho? Bo Co? Nad ludźmi i ponad prawem?! Samowolka totalna..
r
reel
to bojkot biskupów przeciwko zbyt ostrej reakcji papieża na pedofilię, do której być może się przyzwyczaili
a
abc
Szkoda, że Jan Paweł II nie miał tyle odwagi i nie podał się do dymisji. Wiedział co się tam wyprawia i nie tylko tam.
l
lucyper
już im nie staje...
Wróć na i.pl Portal i.pl