Komu przysługuje bon na zasiedlenie i czym właściwie jest?
Bon to dofinansowanie od miasta, które ma pomóc w pokryciu kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. O takie pieniądze mogą się ubiegać osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30 roku życia.
CZYTAJ TAKŻE: Rodzina z Bydgoszczy ma 7 tys. zł miesięcznie na życie, ale mieszkania kupić nie może. Liczy na ADM
Jego wartość nie może wynieść więcej niż 200% przeciętnego wynagrodzenia, które w I kw. 2019 r. wynosi 4.950,94 zł (Komunikat Prezesa GUS z 13 maja 2019 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2019 r.)
Jak ubiegać się o bon na zasiedlenie?
Najpierw należy udać się do urzędu pracy i zarejestrować jako osoba bezrobotna. Wówczas doradca z urzędu stworzy nasz "profil pomocy", na podstawie którego wypłacane są później ewentualne świadczenia. Profil pomocy to "zakres form pomocy określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którymi bezrobotnego może objąć urząd pracy w ramach realizacji indywidualnego planu działania, m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, szkoleń, finansowania i dotowania różnego rodzaju działań realizowanych na rzecz bezrobotnych".
CZYTAJ TAKŻE: PPK - na czym polegają Pracownicze Plany Kapitałowe? Jak się wypisać z PPK?
Bon na zasiedlenie przyznaje starosta i to on decyduje też o wysokości przyznanego dofinansowania.
Starosta może przyznać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:
- za ich wykonywanie będziesz osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz z tego tytułu podlegał ubezpieczeniom społecznym;
- odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której zamieszkasz w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
- będziesz pozostawał w zatrudnieniu, innej pracy zarobkowej lub prowadził działalność przez okres co najmniej 6 miesięcy.
CZYTAJ TAKŻE: 500 plus dla studentów i uczniów. To nowy projekt Koalicji Polskiej
Jednak otrzymanie finansowego wsparcia to nie tylko korzyści, ale i obowiązki.
Otrzymując bon będziemy zobowiązani:
- do 30 dni od dnia otrzymania bonu dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
- do 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przedstawić powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenie o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
- do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, posiadanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Jeśli nie spełnimy któregokolwiek z tych punktów będziemy zobowiązani do zwrotu kwoty bonu w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
Więcej informacji o wsparciu dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy znajdziecie na stronie psz.praca.gov.pl
