Fabryka Tesli pod Berlinem
Od niespełna roku trwa budowa wielkiej fabryki Elona Muska pod Berlinem w miejscowości Grünheide. To około 50 km od Kostrzyna i Słubic. Na pracę w nowoczesnej fabryce Tesli liczy wielu Polaków.
O tej inwestycji mówi się już od dawna. Po pierwsze: ze względu na tysiące miejsc pracy i szansę na dobre zarobki i dla Polaków, i dla Niemców. Po drugie: ze względu na rozmach inwestycji. To będzie nowoczesna fabryka umiejscowiona... w środku lasu. Czegoś takiego w naszym regionie nie znajdziemy! Po trzecie: praca u Elona Muska, jest jak spełnienie marzeń dla miłośników motoryzacji.
Prace idą w zawrotnym tempie. W niespełna rok plac budowy zmienił się nie do poznania!
Ekolodzy a Tesla
Jednak fabryka Tesli Gigafactory 4 pod Berlinem napotyka na coraz większy opór lokalnej społeczności i obrońców środowiska. Według doniesień niemieckiego dziennika "Der Tagesspiegel", fundamenty i zewnętrzna elewacja niemieckiej Gigafactory zostały zbudowane zgodnie z planem, ale dalsza część prac jest zagrożona.
Budowa jest podobno wstrzymywana przez braki pozwoleń. Teraz trwają prace przy założeniu uzyskania pozwoleń w niedalekiej przyszłości. W tej sprawie miały być prowadzone już 8-dniowe negocjacje pomiędzy przedstawicielami Tesli a lokalnymi władzami.
To nie pierwsze protesty przeciwko budowie Gigafactory 4. Do tej pory ich liczba wynosi już ponad 400.
Gniewosze plamiste
Jak podaje portal Businessinsider powodem, z powodu którego Elon Musk musi przerwać budowę fabryki Tesli pod Berlinem, jest... wąż. A dokładniej gniewosz plamisty. Węże spod tego gatunku są pod ochroną i właśnie zapadły w sen zimowy w lesie, który Tesla zamierza wyciąć, w związku z planami budowy ogromnej fabryki.
Prócz kwestii gniewoszy pojawiły się też obawy o wpływ budowy fabryki na populację jaszczurek w okolicy. Lokalna społeczność martwi się też o to, że fabryka Tesli, kiedy już zacznie funkcjonować, będzie pobierać zbyt dużo wody, co także może niekorzystnie wpłynąć na ekosystem.
Praca w Tesli pod Berlinem
W fabryce Tesli koło Berlina, w Gruenheide, pracę ma znaleźć, uwaga... 40 000 pracowników! Rekrutacja do Tesli już ruszyła. Na ten moment poszukiwani są przede wszystkim specjaliści, inżynierowie i menadżerowie. To jednak początek procesu rekrutacji. Z czasem dowiemy się ile osób, na jakie konkretnie stanowiska, jest poszukiwanych. Wszystko rozgrywa się tak naprawdę teraz, bo fabryka według planów ma ruszyć już w 2021 roku. Firma zapowiada, że pierwsze elektryczne auta zejdą z taśmy produkcyjnej latem 2021 roku. Nie wiadomo jeszcze, czy protesty ekologów wpłyną na tę datę.
Praca w fabryce Tesli pod Berlinem. Gigafactory 4 poszukuje pracowników
Tu powstaje fabryka Tesli koło Berlina:
Gigafactory 4. Ta fabryka wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród Polaków
Wszystkie zdjęcia, jakie możecie zobaczyć w naszej galerii, pokazującej postępy prac z budowy fabryki Tesli koło Berlina, są autorstwa Albrechta Köhlera.
Budowa gigafabryki Tesli pod Berlinem zagrożona? Na drodze k...
Kim jest Albrecht Köhler? To mieszkaniec Grünheide, który od początku inwestycji na bieżąco informuje o jej postępach. I zaczął to robić po prostu, jako obywatel, mieszkaniec, nie jako pracownik Tesli.
Duże zainteresowanie Gigafactory przejawia nie tylko Albrecht, ale też jego znajomi. Można powiedzieć, że to on i jego ekipa są niejako kronikarzami całej tej inwestycji, a także dużym źródłem informacji. Dzięki swojej aktywności w mediach społecznościowych dołączył do podcastu Elona Muska, gdzie występuje w roli moderatora i rozmawia o Tesli, a także innych przedsięwzięciach Muska.
Więcej zdjęć z budowy Gigafactory 4 w Niemczech znajdziesz klikając w ten link
Aktywność Köhlera i jego znajomych przyczyniła się do tego, że teraz o Grünheide usłyszeli ludzie nawet w Kalifornii, a w ich miejscowości powstało stowarzyszenie, które m.in. informuje o tej inwestycji. Ale nie tylko o niej. Wraz z powstaniem fabryki Tesli, przed mieszkańcami pojawiają się nowe perspektywy.
WIDEO: Fabryka Tesli koło Berlina. Gigafactory 4. Widok z drona
