Budowa lotniska w Radomiu. Koronawirus nie spowalnia prac. Port ma zostać uruchomiony w połowie 2022 roku

ik
Ułożone są już wszystkie warstwy podbudowy pasa startowego na radomskim lotnisku. Na miejscu jest też maszyna, która ułoży ostatnią warstwę nawierzchni betonowej. Te prace mają ruszyć w maju.
Ułożone są już wszystkie warstwy podbudowy pasa startowego na radomskim lotnisku. Na miejscu jest też maszyna, która ułoży ostatnią warstwę nawierzchni betonowej. Te prace mają ruszyć w maju. Państwowe Porty Lotnicze
Pandemia koronawirusa nie przeszkodziła w budowie radomskiego lotniska cywilnego. Port ma odciążyć warszawskie Okęcie i przejąć ruch czarterowy i niskokosztowy. Eksperci uspokajają, że mimo poważnych problemów wynikających z znacznie ograniczonym ruchem lotniczym na świecie i Europie liczba pasażerów w perspektywie najbliższego roku powinna wrócić do stanu sprzed wybuchu pandemii. Do tego czasu Radom Sadków powinien być gotowy do rozpoczęcia działalności.

Budowa radomskiego lotniska trwa już od kilkunastu miesięcy. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze wybrało Radom, aby to tu przenieść tanie linie lotnicze i czartery z warszawskiego Okęcia.

Zapasowe też dla centralnego portu

Radom przejmie część ruchu, gdyż na Lotnisku Chopina trzeba zwolnić miejsce dla pasażerów tranzytowych, których liczba szybko rośnie w średniej i długiej perspektywie. Bez tego nie będzie możliwe także uruchamianie nowych połączeń dalekobieżnych z i do Warszawy przez LOT. Po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego Lotnisko Warszawa-Radom będzie lotniskiem zapasowym dla CPK.

Pandemia koronawirusa na świecie najpoważniej dotknęła ruch lotniczy. EUROCONTROL (Europejska Organizacja do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej), jak również narodowe agencje zajmujące się kontrolą ruchu lotniczego, a także niezależni eksperci są zgodni, że odbudowa cywilnego lotnictwa pasażerskiego w Europie w związku z pandemią koronawirusa, potrwa nawet kilkanaście miesięcy, gdyż jeszcze pod koniec tego roku notowany będzie znaczny spadek ruchu w stosunku do 2019 roku.

Jak przekonują eksperci dopiero pod koniec 2021 roku liczba pasażerów powinna zacząć wracać do stanu z ubiegłego roku. Taki scenariusz dotyczy także Polski. Można więc wysnuć tezę, że odbudowa rynku lotniczego w Europie potrwa dwa lata. Dotyczyć to będzie zarówno połączeń realizowanych przez tradycyjnych przewoźników, jak i tanie linie oraz obsługujące ruch czarterowy.

Przypomnijmy, że uruchomienie lotniska w Radomiu planowane jest w pierwszej połowie 2022 roku.

Budują pas startowy i terminal

Na Sadkowie trwa teraz przebudowa pasa startowego. Wykonawca, firma Max Bögl informuje, że prace idą nawet szybciej niż zakłada harmonogram. Na całej długości gotowe są już wszystkie warstwy podbudowy. Na miejscu jest już maszyna, która będzie układała ostatnią warstwę nawierzchni betonowej. Tą część zadania ekipy zaczną wykonywać jeszcze w maju. Zgodnie z umową wszystko ma być gotowe we wrześniu tego roku.

Finalnie droga startowa na lotnisku ma mieć długość 2,5 kilometra, o 500 metrów więcej niż przed przebudową. Na całej długości wzmocniona została konstrukcja pasa, będzie on miał jednolitą nawierzchnię. To wszystko sprawie, ze na Sadkowie będzie można obsługiwać największe samoloty obsługujące połączenia pasażerskie, jak Boeing 737 czy Airbus A320.

Z kolei firma Mirbud rozpoczęła już pierwsze prace przygotowawcze do budowy terminala pasażerskiego. Konstrukcja, zgodnie z zapowiedzią wykonawcy ma być gotowa do końca tego roku. W 2021 roku mają być prowadzone prace przy instalacjach. Terminal ma być gotowy na koniec przyszłego roku. Będzie kosztował 280,4 miliona złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Budowa lotniska w Radomiu. Koronawirus nie spowalnia prac. Port ma zostać uruchomiony w połowie 2022 roku - Echo Dnia Radomskie

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anonim

Lotnisko w Radomiu zapewni wiele miejsc pracy oraz rozluźni ruch na Warszawskich lotnikach, dobrze że prace nadal trwają.

G
Gość

Dobrze, że mimo epidemii budowa lotniska nadal trwa.

g
gość

Polska potrzebuje nowych lotnisk, Radom potrzebuje miejsc pracy, podróżni potrzebują komfortu. Wszystko się składa.

g
gość

Ostatnio coraz więcej pozytywnych wiadomości czytam. Ta też się do nich zalicza. Radom potrzebuje tego portu lotniczego. Bardzo.

g
gość

Jak się pandemia skończy i wszystko zacznie wracać do normy, to akurat Radom będzie gotowy na przyjęcie pasażerów i od razu zacznie prężnie działać.

Bardzo dobre wiadomości.

g
gość

Pandemia nie może wstrzymywać takich inwestycji i bardzo dobrze, że nic takiego nie ma miejsca.

K
Karol Zawada Tomasiewicz

Dobrze, niech się wszystko elegancko rozwija to jak się pandemia skończy będziemy mogli ruszyć z kopyta.

Wróć na i.pl Portal i.pl