Bydgoski marzec. Andrzej Duda napisał list. Prezydent opowiedział, co było potrzebne do zwalczenia komunizmu

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Prezydent Andrzej Duda napisał list z okazji rocznicy bydgoskiego marca. Co uznał za kluczowe w pokonaniu komunistów?
Prezydent Andrzej Duda napisał list z okazji rocznicy bydgoskiego marca. Co uznał za kluczowe w pokonaniu komunistów? Screen z YouTube / Telewizja Republika
19 marca obchodzona jest rocznica bydgoskiego marca. W związku z uroczystościami prezydent Polski Andrzej Duda napisał list. Odniósł się w nim do zwalczenia komunizmu. Co było niezbędne do zwycięstwa?

Rocznica bydgoskiego marca

Z okazji 42. rocznicy bydgoskiego marca, swój list napisał prezydent Polski, Andrzej Duda.

List prezydenta w niedzielę podczas rocznicowej uroczystości w Bydgoszczy odczytała szefowa jego kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.

"42 lata temu działacze chłopskiej i robotniczej Solidarności stanęli w obronie praw człowieka i obywatela, nie pozwalając się lekceważyć i zwodzić obietnicami bez pokrycia składanymi przez komunistyczne władze PRL. Cena, którą za to zapłacili, była wysoka. Skatowani – bo tego słowa trzeba użyć – przez funkcjonariuszy milicji i ZOMO, otarli się o śmierć" - napisał prezydent.

"Najpewniej nie zdawali sobie sprawy, że uczestniczą w wydarzeniu, o którym w ciągu kilku dni będzie się mówić w całej Polsce i poza jej granicami. Które wywoła niezwykły gest solidarności tysięcy Polaków, biorących udział w ogromnym, ogólnopolskim strajku ostrzegawczym. I które wreszcie, po latach, znajdzie się w podręcznikach historii" - podkreślił Andrzej Duda.

Historyczne zwycięstwo nad komunizmem

Prezydent zwrócił uwagę, że Bydgoski Marzec 1981 po dziś dzień trwa w polskiej pamięci historycznej i jest uważany za jeden ze szczególnie ważnych etapów na drodze naszego narodu do wolności.

"Historyczne zwycięstwo nad komunizmem stało się możliwe dzięki moralnym wyborom konkretnych osób, patriotów i społeczników, opozycjonistów i związkowców, którzy otwarcie upomnieli się o Polskę wolną, solidarną i sprawiedliwą. Są to osoby znane z imienia i nazwiska, choć po roku 1989 czasem zapomniane" - zaznaczył.

Prezydent podziękował bohaterom wydarzeń za ofiarność i nieugiętość, za prawość i odwagę, które w tamtym trudnym czasie inspirowały innych, budziły nadzieję i wolę oporu wobec reżimu narzuconego przez obce państwo totalitarne.

Czym była prowokacja bydgoska?

19 marca 1981 r. w sali sesyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy zjawiła się grupa związkowców, którzy przyszli przedstawić postulaty uczestników trwającego od trzech dni w mieście strajku chłopskiego, domagających się m.in. rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Działacze zostali siłą wyprowadzeni z budynku przez funkcjonariuszy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO). Trzech działaczy - przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" Jan Rulewski, działacz związku Mariusz Łabentowicz i działacz chłopski Michał Bartoszcze zostali dotkliwie pobici i trafili do szpitala.

Jednak odstąpiono od usunięcia strajkujących działaczy chłopskich z bydgoskiej siedziby WK ZSL i podjęto z nimi rozmowy. Ostatecznie rozmowy zakończyły się 17 kwietnia 1981 r. zawarciem tzw. porozumienia bydgoskiego, w którym władze zobowiązały się m.in. do zalegalizowania rolniczej Solidarności. Do rejestracji NSZZ RI "Solidarność" doszło 12 maja 1981 r.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan Borowy
Mało kto zauważył zmianę narracji w interpretacji wydarzeń. Grudzień'70 spadł z rangi rewolucji, zrywu, przełomu do rangi rewolty. Samo słowo ma wydźwięk zdecydowanie pejoratywny. Oznacza zamach przeciw władzy, ale o niewielkim społecznie znaczeniu. Bo zwykle rewolty wybuchają w interesie niewielkiej grupy ludzi w dodatku zamierzających tylko zmienić władzę ale nie system. Grudzień '70 nie zdołał przekonać większości do przyłączenia się i był skazany na klęskę. Rewolt, w przeciwieństwie do rewolucji władza nie musi tłumić. Rewolty wypalają się same. Właśnie przez brak powszechnej akceptacji. "Solidarności" na początku lat osiemdziesiątych udało się okłamać społeczeństwo właśnie obietnicami poprawienia systemu. Kiedy władza ustąpiła i zarejestrowano NSZZ oczekiwany cud nie nastąpił. "Jak nas zarejestrujecie, bułkę z szynką jeść będziecie!" - obiecywał NSZZ Rolników. Kilku związkowców owszem - jadło. Reszta społeczeństwa na obiecaną bułkę z szynką musiała poczekać.
G
Gość
Rulewskiego pobili jego koledzy nie zomo czy milicja. To była prowakacja wykonana rękami Solidarności. Po wielu latach sam Rulewski przyznał się że była to prowokacja.
M
Mieszko Kowalczyk
19 marca, 19:26, Ewa:

Zero i wstyd

Komorowski to był nasz"bul" dopiero

J
Jan Borowy
~Propagujmy komunizm! pisze: "Co komunizm dał Polakom?"

Może tu? http://www.binek.pl/6_t8.html

Albo tu?: https://www.tygodnikprzeglad.pl/nie-przepraszamy-za-prl/

Po latach można dodać, że gdyby za PRL to czy dorobiono by się tego, co jest to co władza wyłoniona po '89 mogła kraść? Kiedyś twierdzono, że okrada nas ZSRR. Ile pieniędzy wyprowadzono przy okazji prywatyzacji i po wprowadzeniu OFE, ile głupio zmarnowano, ile bezczelnie ukradziono - tego dziś nikt nie poda. Bo przecież nie było PRLu! Nic - czarna dziura! Chyba jednak coś było, skoro trochę jeszcze zostało do "zagospodarowania"?
I
Irek
Kaczora długopis i sługus
R
Rynio
Mam nadzieję ze stanie przed Trybunałem RP,notariusz i dno
G
Gość
19 marca, 19:12, Oli:

Pajac i lokaj

100%

E
Ewa
Zero i wstyd
E
ERROR 404
19 marca, 19:14, Irek:

8 razy złamał Konstytucję,wstyd i żenata

Jak chcesz Żanety to na pukaczu.

E
Edek
Kaczora popychadło i zero
I
Irek
8 razy złamał Konstytucję,wstyd i żenata
K
Kola
Prezydent PIS,złodziei i oszustów
O
Oli
Pajac i lokaj
Wróć na i.pl Portal i.pl