Prokuratura wszczeła śledztwo
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota potwierdziła, że 3 października br. wszczęto śledztwo w sprawie: "wyrządzenia w okresie od 22.11.2022 r. do dnia 29.02.2024 r. znacznej szkody majątkowej Polskim Portom Lotniczym S.A, przez osobę zobowiązaną do zajmowania się sprawami majątkowymi tej spółki, tj. prezesa zarządu, poprzez nadużycie udzielonych mu uprawnień tj. finansowanie ze środków finansowych Polskich Portów Lotniczych S.A. działalności stowarzyszenia Stowarzyszenie Portów Lotniczych V4+".
Z informacji Prokuratury wynika, że "w ten sposób wydatkowano nienależnie środki pieniężne w wysokości 521 632,68 zł na szkodę Polskich Portów Lotniczych S.A". Dodano, że żadne czynności procesowe nie zostały jeszcze przeprowadzone i zlecone.
W tym czasie prezesem PPL był Stanisław Wojtera, który w 2020 roku pełnił funkcję pełnomocnika zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego ds. Lotniska Chopina, a następnie został prezesem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” przekształconego w Polskie Porty Lotnicze.
Stanisław Wojtera wydał oświadczenie
W czwartek Wojtera na stronach "DoRzeczy" opublikował oświadczenie, w którym podkreślił, że w wyniku jego działalności PPL nie poniosły żadnego uszczerbku w swoim majątku, co więcej rola przedsiębiorstwa na arenie międzynarodowej znacząco wzrosła. Napisał, że "przepływy finansowe z PPL do V4+, to - oprócz składki w wysokości 1200 euro rocznie oraz opłat za study tour w Stambule czterech dyrektorów, czyli 300 euro od osoby - nie było żadnych. A zatem łączna kwota to 4800 euro".

Stowarzyszenie Portów Lotniczych V4+ - jak czytamy na stronach internetowych organizacji - zostało zarejestrowane w 2022 roku, a jego członkami - oprócz PPL - zostali również przedsiębiorstwa lotnicze z krajów Europy Środkowej; m.in z Węgier, Czech, Słowacji, Austrii, Chorwacji i Słowenii. Celem V4+ miało być przede wszystkim zacieśnienie współpracy między portami regionu. Służyć temu miały różnego rodzaju wspólne spotkania, konferencje i szkolenia, które Stowarzyszenie organizowało.
Np. 15 listopada 2023 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja "Aviation Bridge", w której - jak czytamy - "udział wzięli przedstawiciele kilku największych polskich portów lotniczych (Warszawa, Kraków, Wrocław, Rzeszów) i innych lotnisk z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (lotniska należące do państw V4+), a także Polskie Linie Lotnicze LOT, Polska Organizacja Turystyczna, Ambasada RP i Izba Turystyki.
Podobne imprezy odbywały się również w Londynie, Stambule, Bledzie (Słowienia) czy Warszawie. Raportu Stowarzyszenia wynika, że imprezy finansowane były m.in. przez współorganizatorów konferencji: np. głównym sponsorem konferencji AIR22w warszawskim hotelu Regent była Kanada. Z kolei w organizację AIR23 w Słowenii - jak zaznaczono w raporcie - zaangażowani były m.in. Fraport Slovenia, SITA, SIEMENS, Feel Slovenia, ASSAIA, APCOA, Bank PEKAO, Abacus, IGA Istambul, Ambasada Wielkiej Brytanii, Flibco, Auriggo, Welcome Airport Association, Centralny Port Komunikacyjny, GoOpti.
W Krajowym Rejestrze Sądowym jedyną osobą uwzględnioną we wpisie jest Stanisław Wojtera.
Źródło: