Były prezydent i pierwsza dama skazani na 15 lat więzienia. Przyjmowali łapówki od firmy budowalnej

Adam Kielar
Opracowanie:
Były prezydent Peru Ollanta Humala i jego żona Nadine Heredia zostali skazani na 15 lat więzienia.
Były prezydent Peru Ollanta Humala i jego żona Nadine Heredia zostali skazani na 15 lat więzienia. AFP/EAST NEWS
Bycie prezydentem, jak również, pierwszą damą, nie zwalnia z odpowiedzialności karnej. Przekonali się o tym państwo Ollanta Humala oraz Nadine Heredia, para prezydencka Peru w latach 2011-2016. Sąd w Limie skazał ich za pranie pieniędzy na 15 lat więzienia.

Spis treści

Peru. Były prezydent Ollanta Humala i pierwsza dama Nadine Heredia skazani

Były prezydent Peru Ollanta Humala oraz jego żona Nadine Heredia, założyciele peruwiańskiej Partii Nacjonalistycznej zostali oskarżeni o to, że przyjmowali nielegalne fundusze od brazylijskiej firmy budowlanej Odebrecht, w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2006 roku oraz 2011 roku. Zarówno były prezydent, jak i jego małżonka odrzucali te zarzuty.

Sąd w Limie, stolicy kraju, uznał ich za winnych, jednak ogłoszone wyroki są niższe od tego, czego domagała się prokuratura. Śledczy chcieli odpowiednio 20 lat więzienia dla byłego prezydenta i 26,5 roku dla jego żony. Ostatecznie, po trwającym ponad trzy lata procesie, każde z nich zostało skazane na 15 lat za kratkami.

Były prezydent Peru skazany na 15 lat więzienia.

62-letni Humala pojawił się w sądzie osobiście, jego żona uczestniczyła w posiedzeniu zdalnie. Jak poinformowało peruwiańskie ministerstwo spraw zagranicznych Nadine Heredina otrzymała azyl w Brazylii i będzie mogła bezpiecznie udać się tam z synem.

Kim jest Ollanta Humala?

Ollanta Humala był wojskowym, który walczył z maoistyczną bojówką Świetlisty Szlak. W 2000 roku stał na czele krótkiej i nieudanej rebelii przeciwko ówczesnemu prezydentowi Peru, którym był Alberto Fujimori.

W 2006 roku po raz pierwszy ubiegał się o prezydenturę, współpracował wówczas z wenezuelskim dyktatorem Hugo Chavezem. Przegrał wówczas z Alanem Garcią, który przestrzegał, że Humala zamieni Peru w „drugą Wenezuelę”.

Pięć lat później Humala ponownie walczył o najwyższy urząd w państwie. Tym razem szedł do wyborów z bardziej umiarkowanym programem, tym razem wzorując się na lewicowym prezydencie Brazylii, którym był Luiz Inacio Lula da Silva i udało mu się zwyciężyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Afera korupcyjna w Ameryce Łacińskiej

Szybko jednak stracił zaufanie społeczeństwa, a także poparcie w parlamencie, a jego problemy prawne zaczęły się, gdy zakończył swoją kadencje w 2016 roku.

Wówczas brazylijska firma budowlana Oderbrecht przyznała się do płacenia setek milionów dolarów łapówek politykom z różnych krajów Ameryki Łacińskiej, w zamian za zamówienia.

Humala oraz jego żona spędzili rok w areszcie, gdyż oni również zostali oskarżenie o przyjmowanie korzyści. Choć zostali wypuszczeni, to śledztwo trwało nadal, a wyrok jest jego finałem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: BBC

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl