Chcesz mieć spokojne wakacje? Wystarczy kilka kliknięć. Zrób to obowiązkowo! Nowa baza biur podróży

Piotr Subik
Piotr Subik
26.07.2010pyrzowice lotnisko turysci ktorzy nie odlecieli w terminie lotnisko pyrzowice lucyna nenow/ polskapresse
26.07.2010pyrzowice lotnisko turysci ktorzy nie odlecieli w terminie lotnisko pyrzowice lucyna nenow/ polskapresse Fot. Lucyna Nenow / Polskapresse
W internetowej bazie przygotowanej przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny znalazło się ponad 4,6 tysiąca przedsiębiorców. Aby sprawdzić, czy ktoś, kto organizuje nam wakacje działa zgodnie z prawem - wystarczy kilka kliknięć.

Nowy rejestr to Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki. Dostępny jest w sieci od kilkunastu dni na stronach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT). Do jego stworzenia UFG, a właściwie działający w jego strukturze Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) został zobligowany przez obowiązującą od początku wakacji nową ustawę o imprezach turystycznych.

– Ewidencja jest adresowana przede wszystkim do klientów biur podróży. Otrzymują oni możliwość zweryfikowania, czy dany podmiot działa zgodnie z prawem – tłumaczy Małgorzata Ślepowroń­ska, członek zarządu UFG.

Wystarczy kilka kliknięć, aby w jednym miejscu – oczywiście, bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów – sprawdzić, czy nasz tourope­rator posiada wymagany wpis do rejestru organizatorów turystyki (prowadzą go marszałkowie województw) i czy ma zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności. Są też w tym spisie informacje dotyczące firmy ubezpieczeniowej udzielającej takiego zabezpieczenia, jego wysokości (w złotówkach i euro), okresu, w jakim obowiązuje ochrona, a także zakresu terytorialnego działalności biura.

Wczoraj w bazie widniały wpisy dotyczące 638 firm z Małopolski. Prawie 330 z nich ma siedzibę w Krakowie. Wszystkich wpisów było ponad 4,6 tysiąca. Co ważne, wraz z upływem czasu informacje zawarte w rejestrze wciąż będą odpowiadały stanowi rzeczywistemu. – Wszystkie dane aktualizowane są na bieżąco, w chwili ich wpisu do lokalnych rejestrów, prowadzonych przez marszałków – podkreśla Renata Men­tlewicz, dyrektor Biura Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Czym jest TFG? To jedno z zabezpieczeń dla turystów wprowadzonych w minionych latach. Ze składek wpłacanych przez touroperato­rów (jako procent od cen organizowanych imprez) gromadzi fundusze, które mogą być wykorzystane po upadku biura podróży, gdy gwarancje zawarte w jego polisie nie wystarczą na ściągnięcie turystów z powrotem do kraju, czy w dalszej kolejności – na pokrycie wszystkich zgłoszonych przez nich roszczeń. Obecnie na koncie TFG znajduje się ponad 50 mln zł.

Ustawa wprowadziła wiele zmian. Najważniejszym nowym przywilejem turystów jest możliwość rezygnacji z wyjazdu lub wczasów w razie „nieprzewidzianych okoliczności”. Rezygnacja z wyjazdu możliwa jest także w przypadku, gdy biuro podniesie jego ostateczną cenę o więcej niż 8 proc. Reklamacje składać będzie można aż przez 3 lata. Istotne jest też to, że klienci muszą posiadać pełną informację nawet o najdrobniejszych szczegółach wczasów czy wycieczki. Jeśli np. biuro podróży nie poinformuje, że na plaży trzeba dodatkowo zapłacić za leżak, będzie musiało pokryć takie koszty.

– Turystyka to w tej chwili jedyna branża usługowa, która w tak dużym stopniu chroni prawa konsumenta. Dzięki wprowadzeniu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i nowej ustawie klienci mają 100-procentowe zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności – zwraca uwagę Paweł Niewia­dom­ski, prezes Polskiej Izby Turystyki. – Jednak przed zakupem wakacji powinni sprawdzić, czy wybierają organizatora działającego legalnie, bo tylko taki wybór zapewni im pełne bezpieczeństwo finansowe – przestrzega.

Jak podkreśla PIT, coraz więcej Polaków decyduje się spędzić wakacje organizowane przez biura podróży. – Świetne wyniki branży za zeszły rok, jak i dane z rezerwacji na lato 2018 pokazują, że czeka nas kolejny boom turystyczny, z którego korzystać będą polscy turyści, a i organizujące ich wypoczynek biura – mówi Niewiadomski.

Najczęściej wybieranymi przez Polaków miejscami wypoczynku są Egipt, Grecja i Hiszpania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz mieć spokojne wakacje? Wystarczy kilka kliknięć. Zrób to obowiązkowo! Nowa baza biur podróży - Plus Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl