Christopher Lambert kończy 66 lat
Christophe Guy Denis Lambert urodził się w Great Neck w stanie Nowy Jork w USA w rodzinie francuskich dyplomatów. Jako dziecko najpierw przeniósł się z rodziną do Szwajcarii, potem trafił do szkoły londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych, jednak szybko ją porzucił. Finalnie, po odbyciu służby wojskowej rozpoczął naukę na wydziale teatralnym Konserwatorium Paryskiego.
Pierwsze role zagrał we francuskich filmach, debiutował w 1979 w komedii „Do widzenia młode chłopaki”. Rozpoznawalność przyniósł mu występ w hollywoodzkiej produkcji „Greystroke: Legenda Tarzana, władcy małp” z 1984 roku, gdzie wcielił się w tytułową postać. Film otrzymał trzy nominacje do Oscara.
Jednak to rola szkockiego górala Connora MacLeoda w filmie „Nieśmiertelny” przyniosła mu największą sławę. Produkcja miała aż trzy sequele, a Lambert wystąpił również w teledysku do utworu „Princes of the universe” zespołu Queen ze ścieżki dźwiękowej pierwszego filmu, gdzie stoczył pojedynek szermierczy z legendarnym liderem kapeli, Freddym Mercurym.
Gdzie jeszcze zagrał Christopher Lambert?
W jego karierze znaleźć można także polski akcent. W 1986 roku aktor zagrał w produkcji „Zabić księdza” w reżyserii Agnieszki Holland. Film ten opowiada o wydarzeniach wokół morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Lambert wcielił się tam w rolę młodego księdza o imieniu Alek, który zaangażował się w ruch Solidarności.
Wystąpił także w filmie opartym na słynnej grze video „Mortal Kombat” gdzie zagrał boga piorunów o imieniu Raiden.
W 1984 roku ożenił się z aktorką Diane Lane, z którą ma córkę. Jednak para rozwiodła się 10 lat później. Kolejne małżeństwo zawarł z Jaimyse Haft w 1999 roku, tu również doszło do rozwodu. Spotykał się także z Sophie Marceau, ale para rozstała się w 2014 roku.
Christopher Lambert cierpi na poważną krótkowzroczność i niemal kompletnie nie widzi bez okularów. Nie może nosić szkieł kontaktowych, co czasem powodowało urazy podczas zdjęć do filmów, gdyż musiał grać, niemal nie widząc.
Aktor ma dwa obywatelstwa, amerykańskie i francuskie.

lena