Co dalej z cenami paliw? "Na stacjach najdrożej od blisko roku"

Maciej Badowski
Opracowanie:
- Nie spodziewam się, aby trzecia fala pandemii w naszym kraju miała większy wpływ na ceny paliw- prognozuje ekspert.
- Nie spodziewam się, aby trzecia fala pandemii w naszym kraju miała większy wpływ na ceny paliw- prognozuje ekspert. Fot. Wojciech Matusik / Polska Press
Ceny paliw przekraczające 5 zł za litr to już norma na większości stacji benzynowych w całym kraju. To jedne z najwyższych cen od dawna. - Od listopada ubiegłego roku, ropa podrożała o ponad 60 proc.- komentuje ekspert.

- Od listopada ubiegłego roku, kiedy cena ropy naftowej za baryłkę kształtowała się na poziomie 40 dolarów, ropa podrożała o ponad 60 proc. Tak duży wzrost spowodowany jest przede wszystkim poprawą nastrojów graczy rynkowych, która jest związana z nadzieją na skuteczną walkę z pandemią COVID-19- zwraca uwagę w przesłanym komentarzu Zbigniew Łapiński, członek zarządu Anwim S.A.

Jego zdaniem inwestorzy, a także konsumenci liczą na ożywienie gospodarcze i powrót do normalnego funkcjonowania., a to jak tłumaczy- przyciąga na rynki surowcowe kapitał, również spekulacyjny. - To jeszcze bardziej podbija cenę, a słaby złoty dodatkowo potęguje całe zjawisko. Poza tym, odpowiedzią największych producentów ropy zrzeszonych w organizacji OPEC na spadek konsumpcji w roku 2020 było ograniczenie wydobycia ropy o 10 mln baryłek- wylicza i dodaje, że w poprzednim tygodniu najwięksi eksporterzy ropy na świecie uzgodnili utrzymanie aktualnych limitów wydobycia.

Jak tłumaczy, wzrost cen ropy naftowej przełożył się na hurtowe ceny paliw, a w konsekwencji na cenę detaliczną, która dzisiaj jest najwyższa od blisko roku, podobnie jak cena ropy. - Analizując ceny kontraktów terminowych na ropę naftową z realizacją w kolejnych miesiącach, należy zauważyć, że rynek wycenia przyszłość tego surowca taniej niż obecnie. Przykładowo, kontrakty na ropę naftową z dostawą za rok wyceniane są ok. 5 dolarów niżej- zauważa.

Łapiński przyznaje, że obecne ceny ropy naftowej, które oscylują wokół 65-70 dolarów za baryłkę oraz ceny paliw gotowych, osiągnęły maksymalny poziom w perspektywie najbliższych kilku miesięcy. - W najbliższych tygodniach moim zdaniem będziemy obserwować stabilizację cen, ewentualnie ich obniżkę. Nie spodziewam się, aby trzecia fala pandemii w naszym kraju miała większy wpływ na ceny paliw- prognozuje.

Ustawa wprowadza także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych.

Duże zmiany dla pieszych i kierowców. Nowe prawo zacznie obo...

Ekspert przy okazji przypomina, że w przypadku benzyny i oleju napędowego ponad połowę ceny stanowią podatki i opłaty narzucone przez administrację państwową. - Mam tu na myśli VAT, akcyzę, opłatę paliwową oraz opłatę emisyjną. Bez tych opłat kierowcy płaciliby ok. 2,30-2,50 zł za litr- wylicza i dodaje, że marża detaliczna, z której pokrywa się koszty stałe stacji oraz stanowi zysk dla właściciela, to zaledwie ok. 2 proc. ceny, jaką płacimy na stacjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antoni Adam

" Teraz k.... to paliwo może być już nawet po 7zł "

Donald T.

G
Gość

Adamie Antoni , mam pytanko :

Kiedy paliwo po 6 zeta ?

Miało byc za PO , a będzie za pis .

Buhahahaha

No , ale orlen ma duże zyski i chce sprzedać cosik przyjacielom ruskim .

Tak mówią przynajmniej "słuchy" z Nowogrodzkiej.

Buhahaha

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl