Co dalej z wizami dla Rosjan? Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zapowiada dalsze rozmowy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
PAP
PAP
Wizy dla Rosjan. Umowa między Unią Europejską a Rosją o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom obu stron została podpisana w 2007 roku.
Wizy dla Rosjan. Umowa między Unią Europejską a Rosją o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom obu stron została podpisana w 2007 roku. pixabay.com
W środę w Pradze na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej zawarto polityczne porozumienia w sprawie zawieszenia umowy o uproszczonym wydawaniu wiz dla Rosjan. – W przyszłym tygodniu będą kolejne rozmowy przedstawicieli Polski, krajów bałtyckich i Finlandii w tej sprawie – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Z propozycją nie zgodziły się m.in. Niemcy

Paweł Jabłoński nawiązał do zawartego w środę w Pradze na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE politycznego porozumienia w sprawie zawieszenia umowy o uproszczonym wydawaniu wiz dla Rosjan. Już wcześniej UE zawiesiła część tej umowy z 2007 roku, która dotyczyła urzędników rządowych i biznesmenów. Teraz ma zamrozić część dotyczącą turystów. Szefowie MSZ osiągnęli też polityczne porozumienie, zgodnie z którym paszporty wydane przez władze rosyjskie na okupowanych terytoriach Ukrainy nie będą uznawane.

Podczas spotkania kraje bałtyckie, Polska i Finlandia opowiadały się za całkowitym zawieszeniem wydawania wiz obywatelom Rosji w UE. Z tą propozycją nie zgadzały się Niemcy, a także zależne od turystyki kraje Europy Południowej.

Wizy dla Rosjan. Co dalej?

– To, co udało się osiągnąć w tym tygodniu podczas spotkania ministrów, to po pierwsze zawieszenie porozumienia wizowego UE-Rosja, po drugie jasna deklaracja ze strony rady państw UE, że państwa członkowskie, mogą wprowadzać bardziej restrykcyjne środki na poziomie krajowym – powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

– Zatem spotykamy się w ramach regionu, także w formule zdalnej, po to, by podzielić się dotychczasowymi doświadczeniami, koordynować wspólne działania i skorzystać z pomysłów wskazanych przez inne państwa oraz by pokazywać dobre praktyki do stosowania i zachęcać nadal państwa unijne do korzystania z tych rozwiązań – dodał.

Paweł Jabłoński podkreślił, że te spotkania odbywają się obecnie często, pierwsza ich tura rozpoczęła się jeszcze przed szczytem szefów MSZ państw unijnych w formule Gymnich w Pradze, a w przyszłym tygodniu także są planowane kolejne rozmowy przedstawicieli.

– Chcemy docelowo, by cała UE miała jednolite podejście i rozwiązania - jeśli chodzi o wizy dla Rosjan, możliwie jak najbardziej restrykcyjne - to nasz plan maksimum. Natomiast droga do tego wiedzie przez skuteczną koordynację w państwach granicznych. Państwa graniczące z Rosja mają najwięcej do zrobienia, bo to przez nasze terytorium Rosjanie wkraczają na granicę do strefy Schengen drogą lądową, z związku z tym staramy się skoordynować i ujednolicić nasze działania najbardziej jak jest to możliwe – powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Państwa regionu mają bardzo podobne podejście do ograniczenia wydawania wiz Rosjanom

Paweł Jabłoński stwierdził, państwa regionu mają bardzo podobne podejście do ograniczenia wydawania wiz Rosjanom. – Różnic istotnych - jeśli chodzi o ruch wizowy między nami nie ma, jedyne różnice wynikają z charakteru granicy między danym państwem a Rosją. My graniczymy z obwodem kaliningradzkim, nie z główną częścią terytorium Rosji, więc ten ruch graniczny, który docierałby do nas ma nieco inny charakter, podobnie patrzy na to także Litwa. Z kolei Łotwa i Estonia graniczące bezpośrednio z Federacją Rosyjską mają nieco inne doświadczenia i tym się dzielimy – powiedział.

Wiceszef MSZ podkreślił, że „to są szczegóły techniczne, natomiast chcemy doprowadzić do tego, by sposób w jaki nasze służby graniczne podchodzą do ruchu granicznego i procedury przez nich stosowane były w ramach regionu w możliwie jak największym stopniu ujednolicone”.

Umowa z 2007 roku

Umowa między Unią Europejską a Rosją o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom obu stron została podpisana w 2007 roku. W preambule stwierdzono, porozumienie miało „ułatwiać bezpośrednie kontakty między ludźmi, będące ważnym warunkiem stałego rozwoju związków gospodarczych, humanitarnych, kulturalnych, naukowych i innych, poprzez wprowadzenie na zasadzie wzajemności ułatwień w wydawaniu wiz”. Po zawarciu porozumienia wizy dla obywateli rosyjskich były tańsze o połowę (do 35 euro) i szybciej wydawane (skrócono z miesiąca do 10 dni), a wizy wielokrotnego wjazdu dotyczyły szerszego niż w przypadku innych państw kręgu osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl